Hlavní obsah
Obyvatelé Atén před zavřenou pobočkou Alpha Bank Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Rating Řecka i tamních bank klesá

Agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř předních řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost (selective default, SD). Agentura Fitch zase v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma.

Obyvatelé Atén před zavřenou pobočkou Alpha Bank Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Rating Řecka i tamních bank klesá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti na CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení.

Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda. Přerušení jednání s věřiteli podle prohlášení Fitch výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky, a je tak vysoce pravděpodobné, že se dostane do platební neschopnosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Čtyři velké banky

Snížení bankovního ratingu se týká National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank. Doposud měly u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní, uvedl The Wall Street Journal.

S&P dodala, že neočekává, že by v nadcházející době přišla podpora od evropských úřadů.

Horší rating pro řecké banky přichází den poté, co S&P srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku CCC- a dodala, že pravděpodobnost, že země opustí eurozónu, je téměř 50 procent.

Bez optimismu

Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit, a dodala, že pokud se podmínky nezmění, Řecko se do šesti měsíců se svým komerčním dluhem dostane do platební neschopnosti.

V pondělí konkurenční agentura Fitch umístila ze stejného důvodu rating čtyř bank do kategorie omezené platební neschopnosti (restricted default, RD).

Selektivní platební neschopnost znamená, že subjekt nesplatil některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco jiné splácí plně a včas. Podobné je to i u hodnocení RD, které používá Fitch.

Znamená to, že subjekt je v prodlení s plněním svých závazků, avšak zatím nevstoupil do konkurzu, nucené správy, likvidace či jiného formálního postupu likvidace a neukončil svoji činnost.

Vodítko pro investory

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky.

Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků