Hlavní obsah

Tsipras připustil demisi, pokud Řecko přijme podmínky věřitelů

29. 6. 2015, 22:11 • Aktualizováno 29. 6. 2015, 22:41

Cílem co nejsilnějšího odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů v nastávajícím nedělním referendu v Řecku je posílení vyjednávací pozice aténské vlády s věřiteli. Prohlásil to v pondělí v rozhovoru v řecké televizi ERT řecký premiér Alexis Tsipras. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám požadovaným věřiteli.

Foto: Petros Karadjias, ČTK/AP

Řecký premiér Alexis Tsipras

Článek

Když Řekové v referendu podmínky věřitelů schválí, bude to vláda respektovat, řekl Tsipras. Podle něj se kabinet v tom případě pustí do příprav všech potřebných zákonných opatření. Nepřímo ale premiér připustil, že by časem následovala demise jeho kabinetu. "Nebudeme sloužit této politice," upozornil. "Nejsem premiérem na věčné časy," dodal také.

Premiér zopakoval i svůj dřívější názor, že mezinárodní věřitelé nepřinutí Řecko opustit eurozónu, protože by náklady byly příliš vysoké. Také odmítl kritiku ze zemí eurozóny, že si zahrává se ztrátou eura, a upozornil, že názory Evropanů nejsou zdaleka jednotné a že i kancléřka Angela Merkelová stále připouští možnost vyjednávání i po referendu.

Tsipras řeckým voličům slíbil, že země se ze střetu s mezinárodními věřiteli dokáže vzpamatovat. "Přežijeme, budeme držet hlavu vzhůru, budeme žít a svébytně rozhodneme o naší budoucnosti," řekl.

Reklama

Související články

Výběr článků