Hlavní obsah
Elektrárna na biomasu v rakouském Tyrolsku Foto: Profimedia.cz

Rakousko zvažuje víc spalovat dřevo, aby omezilo dovoz elektřiny a plynu

Rakousko by mohlo omezit svoji závislost na dovozu elektřiny a zemního plynu tím, že bude v elektrárenství více používat dřevo a dřevní odpad, uvedl rakouský deník Der Standard. Pomocí tohoto paliva se nyní v zemi vyrábí asi pět procent veškerého proudu. Rakousko dováží elektřinu i z Česka.

Elektrárna na biomasu v rakouském Tyrolsku Foto: Profimedia.cz
Rakousko zvažuje víc spalovat dřevo, aby omezilo dovoz elektřiny a plynu

Alpská země, která se důrazně vyslovuje proti jaderné energetice, musí v zimních odběrových špičkách často dovážet značné množství proudu, který se v zahraničí včetně Česka vyrábí v uhelných a jaderných elektrárnách. Na březnové výstavě o energetických úsporách v hornorakouském Welsu zaznělo, že podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad, a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent.

Spolehlivost v zásobování elektřinou lze podle Rudolfa Freidhagera, předsedy Svazu pro využívání biomasy, výrazně zlepšit spalováním dřeva. „Dřevo nám skýtá obrovský energetický potenciál, jenž je v jednotlivých regionech k dispozici,” prohlásil Freidhager.

Hans-Christian Kirchmeier, šéf představenstva společnosti IG Holzkraft, soudí, že větší využívání dřevní hmoty pro výrobu elektřiny a tepla je důležitá součást „trvale udržitelného rozvoje lesního hospodářství a lesní hygieny”. Přispěje podle něj také k vytváření nových pracovních míst, zejména ve venkovských oblastech.

Na změnách v rakouské energetice, které mají vést k většímu využívání biomasy, především dřeva, se má podle prohlášení sepsaném ve Welsu podílet třináct organizací včetně zmiňované IG Holzkraft. Prohlášení zaštítila rakouská spolková ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová.

Kritizují jádro v Česku

Rakousko má velké zásoby dřeva. Podle Sdružení rakouských dřevařů ročně přibývá 30,4 miliónu krychlových metrů, z toho se vytěží a hospodářsky využijí přibližně dvě třetiny. V rakouských lesích, jež zaujímají téměř polovinu veškerého území státu, dosahují zásoby dřevní hmoty skoro 1,2 miliardy krychlových metrů.

Celkové dodávky elektřiny do rozvodné sítě loni v Rakousku proti roku 2016 stouply o 3,9 procenta na 74,9 miliardy kilowatthodin. Domácí výroba se zvýšila o 5,2 procenta na 68,3 miliardy kilowatthodin, vyplývá ze statistik, které v polovině března zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Většinu elektřiny hornaté Rakousko vyrábí ve vodních elektrárnách. Rakousko nemá jaderné elektrárny, k odklonu od nich došlo poté, co voliči v referendu v roce 1978 odmítli spuštění atomové elektrárny Zwentendorf. Později Rakušané s odkazem na obavy o bezpečnost protestovali proti Temelínu, loni zástupci všech devíti spolkových zemí kritizovali prodloužení licence na provoz Dukovan, které leží 32 kilometrů od rakouských hranic.

Energetické využití biomasy roste i v Česku. Elektrárny ČEZ vyrobily loni z biomasy téměř 573 miliónů kWh, což je meziroční nárůst o 14 procent. Větší část z toho představují elektrárny Hodonín a Poříčí, které spalují tradiční dřevní štěpku, menší biomasová elektrárna v Jindřichově Hradci pálí hlavně obilnou a řepkovou slámu a seno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků