Hlavní obsah
Mzdy rychle rostou například skladníkům Foto: Profimedia.cz

Průzkum: Růst mezd zpomaluje, firmy ale stále přidávají přes sedm procent

Růst mezd v letošním roce zpomaluje. Největší meziroční přírůstky zaznamenaly nejnižší pozice, a to napříč obory. Vyplývá to z výsledků průzkumu mapujícího aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v osmi oborech a 13 regionech ČR, který v úterý zveřejnila personální agentura Grafton Recruitment.

Mzdy rychle rostou například skladníkům Foto: Profimedia.cz
Průzkum: Růst mezd zpomaluje, firmy ale stále přidávají přes sedm procent

„V posledních třech letech se tempo růstu průměrné mzdy zvýšilo ze 4,2 procenta v roce 2016, na sedm procent v roce 2017, respektive 8,1 procenta v roce 2018. Pro rok 2019 očekáváme změnu trendu, nicméně stále půjde o výrazný nárůst v rozmezí sedmi až osmi procent,” uvedl obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek.

Výsledky průzkumu jsou blízko oficiálních statistik. Podle ČSÚ průměrná hrubá mzda letos ve druhém čtvrtletí meziročně rostla o 7,2 procenta na 34 105 korun.

Například skladníkovi v Ústeckém kraji se podle údajů Grafton nástupní mzda v posledních letech zvedla o sedm až osm tisíc Kč hrubého měsíčně. Před dvěma lety se pohybovala mezi 16 až 25 tisíci, zatímco letos mezi 23 až 33 tisíci.

Nástupní mzda prodavače v Českých Budějovicích byla před dvěma lety 15 až 18 tisíc hrubého, nyní se pohybuje mezi 20 a 25 tisíci.

Z oblasti nejvyšších mezd je možné uvést příklad IT vývojáře mobilních aplikací, který v Praze a Středočeském kraji nastupuje za 50 až 120 tisíc. V roce 2017 to bylo rozmezí 40 až 85 tisíc hrubého.

Ekonomika brzdí

Letošní rok se nese ve znamení očekávaného zpomalení růstu ekonomiky, které je způsobeno především vyčerpaným pracovním trhem a předpokládaným poklesem českého exportu na klíčové zahraniční trhy.

V příštím roce to může negativně ovlivnit dlouhodobé plány českých firem. Někteří zaměstnavatelé už dokonce začínají hovořit o možnosti budoucího snižování výroby a s tím souvisejícím propouštěním.

„Spolu s pokračující automatizací a digitalizací to přispěje ke zmírnění přetlaku na trhu práce, což se projeví i snížením tlaku na růst mezd,” upozornil Ježek.

Nejvíce zaměstnavatelům chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice a dále v technických oborech a informačních technologiích. Složitou situaci na českém trhu práce řeší firmy zejména náborem zaměstnanců ze zahraničí. Jde přitom nejen o pracovníky z členských států EU, ale i ze zemí mimo Unii, například z Ukrajiny, Srbska či Filipín.

„Poptávka po zaměstnancích z ciziny bude pokračovat i v roce 2020. Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekáváme však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, zejména v IT,” podotkl Ježek.

Největší nedostatek pracovníků pociťují firmy v průmyslové výrobě. Mezi nejžádanější pozice patří operátoři výroby a skladníci s oprávněním k řízení vysokozdvižného vozíku pro manipulaci se zbožím.

Chybí volní bankéři

Trh bankovnictví a finančních služeb se nejvíce potýká s nedostatkem kandidátů, kteří by byli k dispozici prakticky okamžitě. Téměř všichni uchazeči jsou totiž v době hledání nové pracovní příležitosti stále zaměstnaní a nastoupit do nové práce mohou až po uplynutí dvou- až tříměsíční výpovědní lhůty.

V nákupu a logistice je nyní největší poptávka po skladnících a koordinátorech přepravy, velký zájem je i o specialisty zákaznického servisu. Největší nedostatek lidí hlásí střední Čechy, a to zejména proto, že značný podíl logistických center se nachází v okolí Prahy. V obchodu a marketingu trvá preference firem zaměstnávat zkušené odborníky s praxí v oboru.

Stavební firmy nejčastěji žádají přípraváře, kalkulanty a projektové manažery. U dělnických pozic panuje vysoká poptávka po zednících a betonářích, hlad je ovšem i po kvalifikovaných pracovnících jako například strojnících stavebních strojů, řidičích speciálních vozidel nebo jeřábnících.

Ve zdravotnictví jsou stále volné desítky míst lékařů a stovky míst nižšího zdravotnického personálu, uzavřela studie Grafton Recruitment.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků