Hlavní obsah

Průmysl svým květnovým růstem vyrazil všem dech

Průmyslová výroba v Česku za květen meziročně prudce zrychlila růst na 15,2 procenta po dubnovém zvýšení o 4,7 procenta. Překonal tak všechny odhady analytiků. Oznámil to Český statistický úřad.

Průmysl svým květnovým růstem vyrazil všem dech

„To je až šokující překvapení, očekávání trhu se pohybovala kolem osmi procent,“ uvedl analytik společnosti Citfin Jiří Šimek. K vyššímu růstu pomohl podle něj i jeden pracovní den navíc oproti loňskému květnu, i tak by ale průmysl vzrostl meziročně o 12,6 %.

Posílení českého průmyslu pomohl i solidní výsledek průmyslové výroby v Německu, která překvapila květnovým růstem o  7,6 procenta a silným růstem květnových průmyslových objednávek.

„Zahraniční poptávka je pro český průmysl klíčová, na což ukazuje i vývoj nových zakázek. Zatímco tuzemské zakázky v květnu poklesly o 3,9 procenta, tak zahraniční vzrostly o 10,8 procenta,“ připomněl Šimek

K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která vzrostla o 29,9 procenta, výroba strojů a zařízení růstem o 22,7 procenta a výroba elektrických zařízení s růstem o 25,7 procenta.

„Průmysl se tak v květnu překvapivě vrátil ke dvoucifernému růstu, ale v dalších měsících se takové číslo už nedá očekávat a průmysl se vrátí k jednocifernému tempu růstu,“ je přesvědčen Šimek s tím, že srovnávací základna se zvyšuje a již loni v květnu rostl průmysl o téměř 17 procent.

Více práce a větší platy

Zlepšení situace v průmyslovém sektoru se pozitivně promítá také do trhu práce, když průmysl vytváří nová pracovní místa. "Průměrný počet osob zaměstnaných v průmyslu se v květnu meziročně zvýšil o 3,7 procenta," říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Růst v sektoru se projevuje i vyššími platy. Podle Vejmělka se průměrná mzda v průmyslu zvýšila o šest procent na 26 570 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků