Hlavní obsah
Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Martin Havelka, Novinky

Průměrná mzda se přehoupla přes 35 tisíc

Průměrná hrubá mzda ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Při zohlednění inflace činil reálný růst 1,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat, jež v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mediánová mzda stoupla o 5,1 procenta na 31 183. To znamená, že přesně polovina Čechů brala více než tuto částku a přesně polovina brala méně než tuto částku.

Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Martin Havelka, Novinky
Průměrná mzda se přehoupla přes 35 tisíc

Výrazněji rostly mzdy ženám než mužům. „Ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly střední mzdy žen o 6,7 procenta, mzdy mužů pouze o 3,7 procenta,” shrnul ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

„Muži však měli stále značně vyšší mzdovou úroveň. Mediánová mzda žen byla 28 825 korun, zatímco mužů 33 261 korun, což je o 15 procent více,“ doplnil.

Průměrná mzda za první až třetí čtvrtletí činí 34 611 korun, což představuje meziroční nárůst o 1188 korun. V procentuálním vyjádření se jedná o nominální růst o 3,6 procenta. Spotřebitelské ceny však vzrostly o 3,3 procenta, takže reálný růst mezd činil jen 0,3 procenta.

Růst průměru ve třetím čtvrtletí táhl veřejný sektor. „Růst mezd ve třetím čtvrtletí byl rychlejší v netržních odvětvích, kde mzdy meziročně zrychlily z 4,6 na 7,7 procenta,” upřesnil hlavní ekonom ING Banku Jakub Seidler.

„Nárůst byl poměrně plošný, jak ve veřejné správě, tak ve vzdělávacích či kulturních činnostech. Mzdy v tržních odvětvích zrychlily méně, a z poklesu ve druhém čtvrtletí o 0,3 procenta zrychlily na 4,5 %,” dodal.

„Zde byl růst tažen zejména opětovným růstem mezd ve zpracovatelském průmyslu a růstem mezd v administrativních činnostech a ve zdravotnictví. Zde byl nárůst mezd nejrychlejší i z titulu výplaty mimořádných odměn. Naopak nejslabší růst mezd byl ve finančnictví, kde mzdy v nominálním vyjádření poklesly,” uzavřel Seidler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků