Hlavní obsah

Prokuratura v Německu vyšetřuje personálního exředitele VW

Státní zastupitelství v německém Braunschweigu zahájilo vyšetřování bývalého personálního šéfa automobilky Volkswagen (VW) Petera Hartze. Podle vyšetřovatelů je podezřelý ze zpronevěry. Je to další výsledek vyšetřování aféry ve Volkswagenu.

Prokuratura v Německu vyšetřuje personálního exředitele VW

Po policejní prohlídce Hartzovy kanceláře Volkswagen potvrdil, že mu záleží na tom, aby byla celá věc co nejlépe prošetřena a objasněna. Mluvčí Volkswagenu v pátek ve Wolfsburgu uvedl: "Předseda představenstva společnosti Bernd Pischetsrieder již několikrát ujistil, že celá tato aféra bude bez ohledu na jména a pozice vyšetřena. VW proto vítá toto vyšetřování a sám také pověřil společnost KPMG prověřením všeho podežřelého."

Aféra původně vypukla poté, co vyšlo najevo, že personální ředitel a člen představenstva dceřiné firmy Volkswagenu Škody Auto Helmut Schuster požadoval od dodavatelů úplatky za to, že jim pomůže zakázku získat. Měl také založit vlastní firmy a jejich pomocí manipulovat se zakázkami. Síť těchto firem se rozkládala na území Indie, Angoly, Lucemburska, Švýcarska a také České republiky.

Později vyplavalo napovrch, že členové představenstva společnosti podplácelo členy podnikové rady. Za to od nich požadovalo podporu při kontroverzních rozhodnutích o firemních zakázkách. Korupce měla formu luxusních služebních cest či dokonce služby prostitutek.

Harzt vinu necítí

Třiašedesátiletý Hartz, člen německých sociálních demokratů Gerharda Schroedera,  byl personálním ředitelem Volkswagenu od roku 1993 a přímým nadřízeným Schustera, který ho měl po odchodu do důchodu vystřídat v jeho funkci. Hartz, který jakákoliv obvinění o začátku popírá, v červenci rezignoval na svou pozici. Uvedl, že tak učinil proto, aby předešel dalším škodám, které by společnosti Volkswagen mohly vzniknout.

Jeho nástupce zatím nebyl jmenován. Dokud se o novém personálním řediteli nerozhodne, bude tuto pozici zastávat šéf Volkswagenu Bernd Pischetrieder.

Největším vlastníkem firmy je Porsche

Německý automobilový koncern mezitím zažívá boje o to, kdo jej bude vlastnit. Stuttgartská automobilka Porsche v pátek koupila 8,3 procenta akcií a rázem se tak stala největším podílníkem firmy. Má dokonce více akcií než země Dolní Sasko, celkem 18,53 procenta.

Některým členům vedení Volkswagenu se ale podobné iniciativy nelíbí a podle informací deníku Finacial Times se budou snažit odvolat šéfa dozorčí rady Ferdinanda Piëcha, jehož rodina spolu s rodinou Porsche automobilku vlastní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků