Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek

Program vypočte výši dotací pro zemědělce

Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky (VÚZE) připravil pro domácí zemědělce počítačový program, s jehož pomocí si budou moci spočítat dotace, na něž budou mít nárok po vstupu do Evropské unie. Program dostanou na požádání všichni zájemci zdarma, uvedl Ivan Foltýn z VÚZE.

Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek
Program vypočte výši dotací pro zemědělce

"Zemědělci tak dostanou informace, po kterých volají," dodal ministr zemědělství Jaroslav Palas. Podle představ ministerstva zemědělství by s programem měly disponovat zemědělské agentury v okresech. Mezi své členy jej rozšíří profesní svazy a ke stažení by mohl být také na internetu.

Zemědělským podnikům software po zadání vstupních údajů vypočte celkovou sumu dotací, na jaké by měli mít v EU nárok, i objemy jednotlivých druhů podpor. Zemědělci pak mohou modelovat, jak uzpůsobit výrobu, aby příjmy maximalizovali.

Vstup do EU je pro české zemědělce v průměru výhodný a zemědělství si jako celek polepší, vyplývá podle Foltýna z propočtů VÚZE. Podpory do českého zemědělství a venkova by po vstupu do EU podle předběžných výpočtů mohly stoupat z 23,1 miliardy korun v roce 2004 na 26,2 miliardy v roce 2005 a 30,2 miliardy v roce 2006, pokud Česká republika plně využije možnosti dorovnávat domácím zemědělcům přímé platby. Dosud se suma podpor podle MZe pohybovala kolem 15 mld. Kč ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků