Hlavní obsah
Prodejní ceny bytů v krajských městech Foto: David Ryneš, Novinky

Prodejní ceny bytů v Česku vzrostly meziročně o 10,7 procenta

Prodejní ceny bytů v českých krajských městech vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 procenta na 49 800 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s průměrnou cenou 65 700 korun, naopak v nejlevnějším Ústí nad Labem to bylo 11 800 korun. Vyplývá to z údajů portálu CenovaMapa.org, které zveřejnila poradenská společnost Deloitte.

Prodejní ceny bytů v krajských městech Foto: David Ryneš, Novinky
Prodejní ceny bytů v Česku vzrostly meziročně o 10,7 procenta

Projekt sleduje informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Po Praze byly ve druhém čtvrtletí nejdražší byty v Brně, kde dosahovaly necelých 80 procent cenové úrovně hlavního města. Následoval Středočeský kraj, ve kterém jsou údaje vypočítány jako průměr za okresy Benešov, Beroun, Kladno, Mladá Boleslav, Praha-východ a Praha-západ.

Na čtvrtém místě se umístil Hradec Králové, který se opakovaně objevuje v čele žebříčků nejlepších měst pro život. Naopak po Ústí nad Labem byly nejlevnější byty v Ostravě a Karlových Varech.

Zdražuje se všude kromě Karlových Varů

Ceny meziročně vzrostly ve všech krajích kromě Karlovarského. V Karlových Varech ceny klesly o 3,8 procenta. Nejvíce byty zdražily v Jihlavě o 21,3 procenta a v Českých Budějovicích o 20,8 procenta.

Celkem se za druhé čtvrtletí prodalo zhruba 6700 bytů za 21,2 miliardy korun. Počet vzrostl o pět procent, hodnota o 14 procent. Téměř dvě třetiny celkového objemu připadaly na Prahu, následovaly Brno, Olomouc a Plzeň.

Nejvíce podražily paneláky

Meziročně nejvíce (o 15 procent) vzrostly ceny v panelových domech, které jsou levnější než byty v developerských stavbách. Naopak v dražších developerských projektech stouply ceny jen o tři procenta.

Centrum Prahy je s průměrnou cenou 122 200 korun za metr čtvereční zhruba desetkrát dražší než Ústí nad Labem. V metropoli vzrostly ceny meziročně o devět procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků