Hlavní obsah
Výroba džemu v závodu Hamé v Podivíně Foto: Hamé

Prodeje Hamé na Ukrajině spadly o 90 procent

Potravinářská společnost Hamé v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila tržby o 14 procent na 2,9 miliardy korun. Tomuto vývoji pomohl hlavně 12procentní nárůst tržeb v Česku, uvedli ve středu zástupci společnosti. Kvůli politické situaci se firmě hůře dařilo v Rusku, kde jí klesly prodeje o devět procent, a na Ukrajině, kde spadly o 90 procent.

Výroba džemu v závodu Hamé v Podivíně Foto: Hamé
Prodeje Hamé na Ukrajině spadly o 90 procent

"Věděli jsme, že kvůli politicko-ekonomickým turbulencím budeme čelit zhoršování situace na ruském trhu a zejména na Ukrajině. Na Ukrajině jsme spadli na desetinu loňských tržeb, ale v této zemi chceme i nadále zůstat, protože perspektivnosti ukrajinského i ruského trhu do budoucna věříme," uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Vedle posílení prodejů v Česku firmě pomohl i vývoj na sousedním Slovensku, kde Hamé po akvizici výrobce majonéz Doma Prešov zaznamenala růst tržeb o 13 procent.

"Očekávám, že tržby Hamé za celý letošní rok překročí hranici šesti miliard," dodal Štrupl. Loni stouply společnosti tržby o osm procent na 5,548 miliardy korun. Hamé v ČR a na Slovensku letos převzala distribuci těstovin a omáček Panzani, což jí podle ředitele ročně zvýší tržby o 200 miliónů korun.

Expanze do střední Afriky

Největší podíl na tržbách měly trvanlivé masové výrobky jako paštiky, masové konzervy a hotová jídla. Tento segment podle firmy vzrostl meziročně o 11 procent. Rostly i prodeje chlazených hotových jídel a zeleninových produktů.

Hamé chystá rozšířit vývoz na nové trhy. Plánuje například vyvážet kojenecké výživy i do střední Afriky, například do Beninu, Ghany nebo Nigérie. Poprvé také vyvezla své zboží do Vietnamu.

Prodej Babišovi?

Tuzemská média již určitou dobu spekulují o tom, že o firmu, kterou vlastní islandsko-lotyšský fond Nordic Partners, má mimo jiné zájem fond Hartenberg, patřící ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

"Prodej se stále neuskutečnil a z pozice managementu to nechci ani nijak komentovat," uvedl ve středu Štrupl. Fond koupil Hamé v roce 2008 za zhruba 4,5 miliardy korun. Firmu předtím spoluvlastnila rodina Leoše Novotného, jehož syn stejného jména vlastní železniční firmu Leo Express.

Hamé má v ČR sedm výrobních závodů, po jednom v Rumunsku, na Slovensku a v Rusku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků