Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Zeman podpořil návrh rozpočtu, pochlubil se Babiš

Prezident Miloš Zeman při sobotním jednání v Lánech podpořil návrh státního rozpočtu, sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Očekává, že zákon o rozpočtu prezident podepíše. Řekl také, že v současné době po něm ministerstva chtějí o 38 miliard více, než obsahuje návrh rozpočtu na příští rok. Před měsícem to bylo asi 57 miliard.

Ministr financí Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Prezident Zeman podpořil návrh rozpočtu, pochlubil se Babiš

"Poradní tým pana prezidenta podpořil návrh na rozpočet příštího roku. Ocenil, že deficit klesá v řadě, protože letos máme 100 miliard a příští rok bude 70 miliard," řekl Babiš po schůzce. Dodal, že ho Zeman vyzval, aby neustupoval tlaku ke zhoršení deficitu.

Zemanův expertní tým podle Babiše podporuje především investice do dopravních staveb a na spolufinancování evropských fondů v rámci ministerstva pro místní rozvoj. "Také byla vyslovena podpora elektronické evidenci tržeb, kterou my jako vláda považujeme za základ boje proti šedé ekonomice," dodal Babiš.

Kriticky se podle Babiše prezident vyjádřil k tomu, že "u financování vědy a výzkumu chybí vůbec nějaký systém hodnocení a přidělování". Kritika prý zazněla i u financování soukromého školství.

Opozici se návrh nelíbí

Návrh státního rozpočtu ostře kritizuje opozice. Předsedovi ODS Petru Fialovi se nelíbí, že i v době hospodářského růstu má být rozpočet schodkový.

"Se současnou socialistickou vládou se na prioritách neshodneme. Zatímco podle ODS by vláda měla vysoký hospodářský růst využít ke snižování deficitu státního rozpočtu a zároveň rušení zbytečných daní, priority levicové vlády jsou ve zvyšování výdajů na sociální dávky a v nárůstu počtu a platů státních zaměstnanců," uvedl Fiala.

"První návrh rozpočtu také ukazuje rozdíly mezi jednotlivými koaličními stranami," poznamenal. Zatímco ministerstva pod vedením hnutí ANO si podle něj polepší průměrně o 8,7 procenta, ministerstvům pod ČSSD klesnou příjmu o 2,7 procenta a lidoveckým úřadům o 4,7 procenta.

Deficit 70 miliard

Podle předběžných parametrů rozpočtu, který projednala vláda na konci června, bude deficit 70 miliard.

Podle červnového návrhu ministerstva financí by výdaje měly příští rok klesnout polovině úřadů.

Příjmy by měly stoupnout třeba ministerstvům pro místní rozvoj, životního prostředí nebo obrany. Řada ministrů s návrhy výdajů nesouhlasí a s Babišem o jejich zvýšení jedná.

Vláda musí návrh rozpočtu schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků