Hlavní obsah
Zdeněk Bakala Foto: Petr Horník, Právo

Převod pozemků OKD na Bakalovu firmu platí. Insolvenční správce neuspěl

Převod pozemků společnosti OKD v okolí Dolu Darkov a tamního golfového areálu na realitní firmu Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly platí. Vrchní soud v Olomouci potvrdil prvoinstanční rozsudek Krajského soudu v Ostravě. Ten už dřív zamítl žalobu insolvenčního správce OKD Leeho Loudy právě na Asental Land. Louda usiloval o prohlášení smluv o převodu za neúčinné.

Zdeněk Bakala Foto: Petr Horník, Právo
Převod pozemků OKD na Bakalovu firmu platí. Insolvenční správce neuspěl

„My jsme rozhodli tak, že jsme rozsudek soudu prvního stupně potvrdili,“ uvedl ve středu mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

OKD a Asental uzavřely v roce 2014 kupní smlouvu a směnnou smlouvu týkající se pozemků a nemovitostí v Karviné. Podle žaloby ale šlo o právní úkon bez přiměřeného protiplnění, který byl učiněn ve prospěch osoby, jež byla s OKD v koncernu. OKD a Asental tehdy měly stejného majitele. Podle soudu se to ale neprokázalo.

Realitní transakce byla podle žaloby navíc provedena v době, kdy už firma byla v úpadku. Louda proto žádal soud, aby smlouvy prohlásil za právně neúčinné. Kromě toho by Asental měl vyplatit OKD více než 19 milionů korun.

Důl Paskov

Foto: Pavel Karban, Právo

Insolvenční správce v žalobě uvedl, že z prostého porovnání nemovitostí, jichž se týkala směnná smlouva, je zřejmé, že společnost Asental získala směnou lukrativnější pozemky než OKD. Asental získal například pozemky uprostřed golfového hřiště Lipiny nebo v plánované rekreační oblasti Darkovského moře, zatímco OKD nabylo například zanedbaný areál zámku v Doubravě.

Žaloby o desítky miliard

Firma OKD skončila v úpadku v roce 2016. Stovky jejích věřitelů přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, Louda ovšem pohledávky týkající se většiny této částky popřel. Další žalobu podali Louda a OKD na bývalé majitele firmy, po nichž chtějí vrátit desítky miliard korun, které si vyplatili jako dividendy.

Černouhelné doly, v nichž pracuje přes 9000 lidí, loni prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. Původní společnost OKD změnila název na Správa pohledávek OKD a zůstaly v ní jen pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

OKD čeká postupný útlum těžby. Společnost začala tento měsíc ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávat první z uzavřených jam někdejšího černouhelného Dolu Paskov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků