Hlavní obsah

Premiér slíbil horníkům pokračování těžby uranu

Pokračování těžby uranu minimálně ještě další tři roky slíbil ve čtvrtek odpoledne horníkům na dole Rožná v Dolní Rožínce premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Ten se přijel na Dolní Rožínku podívat ještě před jednáním vlády, na němž má padnout rozhodnutí o pokračování těžby. To je znovu ve hře kvůli rostoucí poptávce a stoupajícím cenám uranu na světových trzích.

Premiér slíbil horníkům pokračování těžby uranu

Premiér při návštěvě posledního evropského hlubinného uranového dolu sice mezi horníky nesfáral, ale setkal se se skupinou, která právě vyfárala. Horníci setkání tváří v tvář premiérovi využili k položení otázky, zda mohou počítat se zaměstnáním na dole ještě v dalších letech.

"Bylo mně sděleno, že je tady slušné ložisko. Má vydržet minimálně tři roky a uran lze prodávat za světové ceny. Ty jsou okolo devatenácti set korun za kilogram a tady se dobývá za necelých dvanáct set korun. Je to tedy rentabilní. Návrh předloží ministr průmyslu a obchodu Milan Urban během podzimu. Za sebe říkám, že to určitě podpoříme. Věřím, že vláda jako celek, protože to má hlavu a patu. Slyšel jsem, že jsou tady dobří pracovníci, tak by to byla škoda rozpustit, pokud to ložisko tady je," odpověděl Paroubek.

Horníci nepřijdou o práci

Podle Jiřího Paroubka je šance na souhlas vlády s prodloužením těžby uranu prakticky stoprocentní. To by znamenalo zachování práce pro asi pět set lidí i po polovině roku 2006. To byl původně termín ukončení likvidace těžby uranu.

V těžařském podniku Geam v Dolní Rožínce pracuje v současné době téměř tisícovka zaměstnanců. Kvůli zachování rentability těžby už jich letos do poloviny roku odešla z uranových dolů asi stovka. Prodloužení těžby naopak znamená pro podnik nutnost nalézt třicet až čtyřicet lidí pro práci v dolech.

"Zájem o práci tady máme. U personalisty už je asi padesát žádostí o přijetí. Bude se ale přijímat pouze pro práci v podzemí, takže všichni zaměstnanci musí projít zdravotní prohlídkou," řekl předseda odborové organizace závodu Rožná Jiří Pučan.

Podle jeho informací je průměrná mzda na celých dolech včetně prací na povrchu osmnáct a půl tisíce korun. Samotní havíři si vydělají pětadvacet až třicet tisíc korun hrubého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků