Hlavní obsah
Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos Foto: Michal Doležal, ČTK

Předseda dozorčí rady ČD Petr Moos na konci dubna skončí

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos skončí k 30. dubnu po necelém roce ve funkci a z dozorčí rady zcela odejde. Řídicí výbor v pondělí současně odvolal z pozice člena rady Jana Štrofa, nahradila ho prorektorka Univerzity Pardubice Tatiana Molková. Uvedl to v úterý server Zdopravy.cz.

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos Foto: Michal Doležal, ČTK
Předseda dozorčí rady ČD Petr Moos na konci dubna skončí

Moosovu očekávanou rezignaci potvrdil webu předseda řídicího výboru Českých drah Tomáš Čoček, oficiální dopis s rezignací ještě od Moose nepřišel. Moos nechtěl informaci komentovat.

„V tuto chvíli bych nechtěl tuto zprávu potvrdit ani vyvrátit. Nejprve chci tuto informaci sdělit a vysvětlit členům dozorčí rady na zasedání příští týden,“ řekl exministr. S největší pravděpodobností odchází Moos podle webu kvůli zdravotním důvodům.

Někdejší ministr dopravy v úřednické vládě přišel do dozorčí rady Českých drah v červenci loňského roku na žádost ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Loni v létě nastala v dozorčí radě výrazná změna, kdy zmizela většina členů spojená s politickými stranami. Změny v dozorčí radě vedly nakonec i ke zcela novému představenstvu firmy.

Petr Moos (73)
Byl zvolen do čela dozorčí rady ČD loni v srpnu.
Od ledna do července 1998 byl ministrem dopravy ve vládě premiéra Josefa Tošovského.
Elektrotechnik, odborník v oboru telekomunikace a informatika Moos působí v Ústavu aplikované informatiky v dopravě Fakulty dopravní (FD) ČVUT.

Jedním z posledních dvou politicky nominovaných v dozorčí radě byl člen hnutí ANO Štrof. „Usoudili jsme, že pro dozorčí radu bude platnějším členem než pan Štrof,“ řekl k Molkové Čoček. Štrof pracoval dříve například jako tajemník předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Druhým politickým nominantem zůstává Vojtěch Kocourek za ČSSD. Zatímco Kocourek má bohaté zkušenosti v dopravě, pro Štrofa šlo do loňska o neznámý obor. Tatiana Molková je profesorkou na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice, konkrétně na katedře technologie a řízení dopravy. Současně je i prorektorkou pro vzdělávání.

Dozorčí rada je klíčovým orgánem Českých drah, rozhoduje například o představenstvu firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků