Hlavní obsah
Kontejner China Ocean Shipping Company (COSCO) v Chile. Ilustrační snímek Foto: Rodrigo Garrido, Reuters

Přebytek zahraničního obchodu byl v červnu historicky nejvyšší

Přebytek zahraničního obchodu Česka v červnu meziročně stoupl o 17,6 miliardy korun na 34,1 miliardy koruny. Ve sledovaném měsíci tak byl historicky nejvyšší. Za vysokým přebytkem obchodní bilance stojí snížený dovoz, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Kontejner China Ocean Shipping Company (COSCO) v Chile. Ilustrační snímek Foto: Rodrigo Garrido, Reuters
Přebytek zahraničního obchodu byl v červnu historicky nejvyšší

„Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci. Přispěl k tomu nejen vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží,” uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Podle Konvičky dovoz zboží meziročně ztratil a dostal se na zhruba stejnou úroveň jako na počátku pandemie koronaviru na jaře.

Vývoz zboží v červnu klesl oproti stejnému loňskému měsíci o 0,4 procenta na 301,5 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 267,4 miliardy. Letošní šestý měsíc měl přitom o dva pracovní dny více než loňský.

Kladně se na výsledku zahraničního obchodu podepsal zejména růst přebytku při obchodování s auty o devět miliard korun a menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy korun. O 2,3 miliardy se zlepšila bilance u obchodu se stroji i se základními kovy.

Naopak o 7,5 miliardy korun meziročně horší výsledek vykázalo obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, bilance obchodu s elektrickými zařízeními se zhoršila o 2,4 miliardy korun.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v červnu přebytkem 67,1 miliardy korun, meziročně byl tak o 13,1 miliard vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii klesl o 4,3 miliardy na 31,4 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků