Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: PRE

PRE zdraží elektřinu

Pražská energetika (PRE) zvýší od poloviny května asi čtvrtině domácností, kterým dodává elektřinu, její cenu. Cena proudu v průměru stoupne o téměř pět procent včetně distribuce a daně. Tři čtvrtiny lidí, kterých se zdražení bude týkat, si připlatí do 50 korun za měsíc, řekl mluvčí PRE Petr Holubec.

Ilustrační foto Foto: PRE
PRE zdraží elektřinu

Důvodem je podle firmy pokračující růst velkoobchodních cen na trhu. Klientů, kteří mají ceny zafixované, se změna netýká.

"Týká se jen některých vybraných produktů, které byly nastaveny na loňské úrovni velmi nízko. A právě u nich už nás vliv nákupní ceny - té ceny, která je na trhu na burze, nutí k této úpravě," uvedl Holubec.

Na Pražské energetické burze činí v současné době cena elektřiny pro rok 2020 kolem 53 eur (asi 1360 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je o více než 40 procent.

Kvůli růstu velkoobchodních cen už v posledních měsících přistoupili ke zvýšení cen pro zákazníky prakticky všichni dodavatelé, někteří i opakovaně.

"Musím podotknout, že ruku v ruce s dnešním oznámením jdou naše akční nabídky. Lidé mohou zvolit výhodné tarify jak na elektřinu, tak na plyn a navýšení vykompenzovat," dodal Holubec.

Skupině PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, stoupl předloni meziročně zisk po zdanění o 7,6 procenta na téměř tři miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 2,3 procenta na 19,4 miliardy korun. PRE dodává elektřinu téměř 500 000 domácností a zaměstnává asi 1400 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků