Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Praha odklepla dohodu ohledně odkupu akcií Pražské plynárenské

Pražští radní odsouhlasili dohodu týkající se postupu při odkupu podílu akcií Pražské plynárenské, který drží německý koncern E.ON. Praha chce jednání uzavřít do konce roku. Za ovládnutí celé skupiny by měla zaplatit podle odhadu 5,4 miliardy korun.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Praha odklepla dohodu ohledně odkupu akcií Pražské plynárenské

„Odsouhlasení dohody vytváří komfort pro obě strany při přípravě schvalování a financování transakce,“ píše se v dokumentu, který radní schválili.

Celá transakce by se měla uskutečnit ve dvou vzájemně propojených krocích. Podle dokumentu Praha nejdříve od E.ON odkoupí podíl 49 procent v mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding (PPH), ve druhé fázi pak od společnosti E.ON koupí 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské (PP). Poté Praha ještě musí odkoupit od minoritních vlastníků zbylých 0,45 procenta v PP. Teprve potom bude hlavní město stoprocentním akcionářem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o transakci mezi spřízněnými osobami, tedy že E.ON je prodávajícím a zároveň akcionářem PPH, musí cenu prodávaného podílu stanovit podle zákona soud. Ten by měl rozhodnout ještě do konce srpna. Následně musí transakci schválit zastupitelé hlavního města, po nich pak orgány firem.

Do rozpočtu zhruba miliarda ročně

První náměstek primátora Jiří Vávra nedávno řekl, že do rozpočtu města by v budoucnu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy korun. Navíc Praha by měla přímý nástroj na ovlivňování energetické politiky v hlavním městě.

Pražská plynárenská loni hospodařila s čistým ziskem 673 miliónů korun. Na dividendách akcionářům vyplatila celkem 633,5 miliónu korun.

Samotný nákup chce Praha řešit bankovním úvěrem, který bude následně splácet Pražská plynárenská. „Tím se nezvýší zadluženost Prahy a splátky nebudou žádným způsobem zatěžovat rozpočet města,“ píše se v materiálu, který projednali radní.

Praha se možným odkupem akcií zabývá už řadu měsíců. Skupina Pražská plynárenská je druhou největší plynárenskou distribuční společností v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků