Hlavní obsah
Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo

Praha nesouhlasí s vyčleněním miliardy z Pražské teplárenské, jak by chtěl Křetínský

Praha jako menšinový akcionář nebude hlasovat pro vyčlenění části energetické společnosti Pražská teplárenská a vznik dceřiné společnosti PT Real Estate, která by měla spravovat lukrativní nemovitosti za zhruba miliardu korun. Shodla se na tom na čtvrtečním mimořádném jednání rada hlavního města.

Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo
Praha nesouhlasí s vyčleněním miliardy z Pražské teplárenské, jak by chtěl Křetínský

O vznik dceřiné firmy usiluje Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, který v Pražské teplárenské drží většinu.

O vyčlenění části společnosti bude v pátek hlasovat valná hromada Pražské teplárenské Holding, v níž má Praha většinu a jejíž slovo je pro plánovaný vznik dceřiné firmy klíčový. Konečné rozhodnutí padne příští týden na valné hromadě Pražské teplárenské, kde je město v menšině.

Možná příprava na prodej

Radní Michal Hašek (ANO) původně radě navrhoval, aby s vyčleněním nové firmy souhlasila. Návrh se mu ale po dlouhé diskusi prosadit nepodařilo. Podle opozice by šlo o vyvádění miliardového majetku mimo vliv Prahy a možná i o přípravu na prodej části Pražské plynárenské. EPH už na začátku roku vyčlenila jedenáct areálů a kotelen na levém břehu Vltavy s plánem sdružit je do společnosti PT měření.

Podle neveřejných podkladů, které má ČTK k dispozici, měla ve vedení nové společnosti PT Real Estate stanout předsedkyně pražské ANO Radmila Kleslová, která už sedí ve vedení Pražské teplárenské a také v další společnosti s podílem města - Pražské energetice.

Kleslová ale ve čtvrtek řekla, že se navrhovaného členství v PT Real Estate už na začátku září z osobních důvodů vzdala. Kleslová v posledních týdnech čelí kritice nejen kvůli působení v orgánech městských firem, ale i údajnému nátlaku na dozorčí radu ČEZ, s níž spolupracovala. Tento týden se kvůli tomu vzdala funkce místopředsedkyně ANO.

V představenstvech je bratr náměstka Dolínka

Pod dceřinou společnost PT Real Estate by měla přejít desítka firem, které spravují výměníkové stanice především v sídlištních aglomeracích. Podle některých zdrojů z opozice by na cenných pozemcích měly v budoucnu vyrůst developerské projekty.

Z rejstříku firem podle ČTK vyplývá, že v představenstvech všech deseti společností zhruba od poloviny letošního roku působí Ondřej Dolínek, který je bratrem náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), a také jednatel a zřejmě i majitel realitní společnosti Victory estate s.r.o. Michal Viktorin. Ten by se zároveň měl stát členem představenstva PT Real Estate. V čele představenstva nové dceřiné společnosti by měl stát šéf EPH Daniel Křetínský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků