Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pozor na nápoje s ledem. Téměř polovina ledů nesplňuje hygienické normy

Téměř polovina ledů do nápojů v restauracích při loňských kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) nesplnila zdravotní a hygienické limity. Analýza prokázala nevyhovující hodnoty pro bakterie typu Escherichia coli (E.Coli), enterokoky či koliformní bakterie, které mohou vyvolat zdravotní potíže, informoval ve čtvrtek mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pozor na nápoje s ledem. Téměř polovina ledů nesplňuje hygienické normy

Inspektoři vzorky ledů do nápojů odebrali v restauracích, pivnicích, barech, cukrárnách, rychlém občerstvení, hernách a dalších provozech společného stravování.

„Výsledky kontrolní akce ukázaly, že významná část provozovatelů hrubě podceňuje hygienickou praxi při výrobě ledu do nápojů a dezinfekci výrobníků ledu. Téměř polovina hodnocených vzorků ledu do nápojů nesplňovala hygienické nebo zdravotní limity,” uvedl Kopřiva.

Upřesnil, že analýza prokázala nevyhovující hodnoty pro bakterie Escherichia coli, enterokoky, koliformní bakterie a počty kolonií při 22 a 36 stupních Celsia.

Dotčeným provozovatelům inspektoři nařídili, aby provedli důkladnou dezinfekci výrobníků ledu a následně aby nechali provést mikrobiologický rozbor ledu v akreditované laboratoři na vlastní náklady. S provozovateli zahájí správní řízení o uložení pokuty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků