Hlavní obsah
Poutní slavnosti od roku 2007 doprovází i víkendový hudební festival ANNAFEST - letos ve dnech 22.-24.2011. Foto: Veronika J. T. Nováková

Povodňový obecní byt výhodnější než půjčka od státu

Pro lidi, kteří při loňských povodních přišli o bydlení, bude zpravidla výhodnější zapojit se do povodňové výstavby obecních nájemních bytů, než se pokusit o výstavbu vlastního bytu či domu s pomocí nízkoúročené půjčky od státu. Vyplývá to z nařízení vlády o dotacích na povodňové nájemní byty, které tento týden schválila vláda.

Poutní slavnosti od roku 2007 doprovází i víkendový hudební festival ANNAFEST - letos ve dnech 22.-24.2011. Foto: Veronika J. T. Nováková
Povodňový obecní byt výhodnější než půjčka od státu

Jestliže se totiž postižená rodina bude podílet spolu s obcí na financování výstavby nájemních bytů, například formou členského podílu v bytovém družstvu, které postižení lidé pro tento účel založí, získají po dvaceti letech tento byt do vlastnictví. Do kapsy jim tak spadne i nenávratná dotace 600 000 korun, kterou stát poskytuje na tuto výstavbu.

To je zajištěno tím, že již při uzavírání nájemní smlouvy obec s občanem v takovém případě zároveň uzavírá smlouvu o budoucí smlouvě o převodu bytu do vlastnictví občana po dvaceti letech. Nejde tedy ve skutečnosti o nájemní bydlení, ale o stavbu bytů do vlastnictví.

Půjčka od státu už tak výhodná není

Úvěr, který poskytuje Státní fond rozvoje bydlení na výstavbu nového bytu nebo bytu, může činit až 850 000 korun, je úročen 2 procenty ročně a je splatný do dvaceti let. Za tuto dobu ale celkově zaplacené úroky představují více než 180 tisíc korun. Postižený tedy musí celkově splatit přes jeden milión korun a od státu nenávratně neobdrží nic. Zádrhelem u nájemních bytů ovšem je, že postižený musí mít k dispozici statisíce korun pro zaplacení členského podílu v družstvu.

Takové sumy ale řada lidí mít nebude. Pro ně je pak východiskem, když obec staví povodňové nájemní byty buď sama nebo společně s neziskovou právnickou osobou. I v tomto případě je ale možné, že po dvaceti letech majitelé prodají tyto byty nájemníkům za výhodné ceny.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj obce již postavily 188 povodňových nájemních bytů, 36 je před kolaudací a 237 bytů je rozestavěno. Fond poskytne na výstavbu nájemních bytů letos až 850 miliónů korun, což by mělo stačit asi na 1400 bytů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků