Hlavní obsah
Podvýživa je velkým světovým problémem. Foto: Reuters

Potraviny jsou pořád moc drahé a lidé hladovějí, varovala Světová banka

Světové ceny potravin se v uplynulých měsících stabilizovaly, zůstávají však v blízkosti rekordních maxim z roku 2008. Uvedla to Světová banka. Varovala, že vysoké ceny potravin se stávají „novým standardem“ a mohou posílit hladovění a podvýživu v chudých regionech.

Podvýživa je velkým světovým problémem. Foto: Reuters
Potraviny jsou pořád moc drahé a lidé hladovějí, varovala Světová banka

„Ačkoli svět zřejmě odvrátil globální potravinovou krizi, vypadá to, že se upevňuje pocit nového standardu vysokých a kolísavých cen,“ sdělila banka s tím, že svět se nemůže s vysokými a vrtkavými cenami potravin smířit.

Za uplynulý rok se světové ceny potravin podle banky zvýšily o sedm procent, samotné obilniny zdražily dokonce o 12 procent. Ceny jsou tak blízko maxim, na která se vyšplhaly během potravinové krize v roce 2008. Tehdy drahé jídlo vyvolalo nepokoje v některých asijských a afrických zemích, napsala agentura Reuters.

Podle OSN trpí ve světě zhruba 870 miliónů lidí chronickou podvýživou. „K ukončení hladovění 870 miliónů lidí jsou zapotřebí větší zdroje, lepší údaje a správná politická rozhodnutí,“ uvedla Světová banka.

Vyzvala vlády k posílení investic do zemědělství s cílem zvýšit produkci a snížit ceny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků