Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Pošta zdraží poplatky za balíky a cenná psaní

Česká pošta chystá od února zdražení některých služeb v průměru o pět až deset procent, například ale dodejka podraží o 50 procent. Zvýšení cen se dotkne i doručování cenných psaní, které podraží v každé váhové kategorii o pět korun, stejně podraží doporučený balík.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Pošta zdraží poplatky za balíky a cenná psaní

Vyšší cenu bude mít i cenný balík. Největší skok se chystá právě u dodejky, jejíž cena se zvýší z deseti na 15 korun. Cena za doručení obyčejného dopisu má zůstat na současné úrovni 13 korun, uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Pošta nyní připravuje cenovou strategii na příští rok.

"Ta se odvíjí od doporučení Českého telekomunikačního úřadu, nákladovosti jednotlivých služeb a poptávky po nich. Zároveň samozřejmě přihlížíme i k tomu, aby služby byly i nadále dostupné široké veřejnosti. Zákazníky budeme samozřejmě informovat o změnách podle platné legislativy, tedy nejméně měsíc před jejich uskutečněním," řekla Selicharová. Kompletní nový ceník by tak měl podnik zveřejnit do konce roku.

Zdražení má vynést 400 miliónů

Pošta zvýšením cen reaguje na pokračující pokles příjmů z doručování listovních zásilek. Změna jí má přinést příští rok asi 400 miliónů korun. Vedle toho stále čeká na požadovaných 1,78 miliardy korun od státu na úhradu tzv. univerzální služby, tedy mimo jiné na to, že bude dál provozovat ztrátové pobočky a nezruší je.

V současnosti podnik provozuje kolem 3250 pošt, z toho zhruba 1150 nad rámec podmínek stanovených ČTÚ.

"Můžeme potvrdit, že Česká pošta podala ČTÚ v zákonné lhůtě návrh na zvýšení cen některých základních služeb od 1. února 2015. Zdražení se týká zejména doporučeného psaní, cenného psaní či doporučeného balíčku. Naopak dotknout by se nemělo standardní ceny obyčejného psaní. U toho by však mělo dojít k růstu zvýhodněné ceny pro držitele zákaznických karet," uvedl bez dalších podrobností mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Česká pošta letos počítá se ziskem kolem 200 miliónů korun, což je 100 miliónů méně než loni. V příštím roce by se bez úhrady od státu dostala do ztráty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků