Hlavní obsah
Klášter sv. Gabriela na pražském Smíchově Foto: Česká pošta

Pošta po letech pokusů prodala klášter na Smíchově

Česká pošta v elektronické aukci prodala areál bývalého kláštera svatého Gabriela na pražském Smíchově. Ve středu o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta získá nejméně 353 milionu korun, přesnou cenu prodeje a nového vlastníka zveřejní až po podpisu smlouvy.

Klášter sv. Gabriela na pražském Smíchově Foto: Česká pošta
Pošta po letech pokusů prodala klášter na Smíchově

Minimální nabídková cena byla 353,35 milionu korun, což odpovídá hodnotě vycházející ze znaleckého posudku a ceny, za kterou státní firma objekt nabídla k odkupu při minulé aukci.

„Cenu můžeme zveřejnit až po podpisu smlouvy. E-aukce, která v úterý proběhla, byla celkově pátá v pořadí,” řekl Novinkám Vitík.

Pošta se objekt snažila prodat několik let. Minimální cena byla snížena oproti původní nabídce z roku 2016 zhruba o 120 milionů korun. Bývalý řeholní dům benediktinek sídlí v sousedství Kinského zahrady v Holečkově ulici.

Součástí areálu je původně konventní kostel Zvěstování Páně, lidově zvaný svatého Gabriela. Ten je unikátní svou výzdobou ve slohu takzvané beuronské umělecké školy, historizujícího stylu konce 19. století, který hojně využíval nástěnné fresky a mozaiky.

O areál letos projevila zájem Praha 5. Její zastupitelé nedávno schválili výzvu, podle níž by se o jeho získání v případě neúspěchu další dražby mělo pokusit ministerstvo kultury nebo hlavní město.

Stát zastoupený ministerstvem pošt a telegrafů klášter odkoupil v roce 1919 a zřídil v něm Poštovní úřad šekový, který tam sídlil do roku 1931. Vyklizené prostory získalo Poštovní muzeum. Po druhé světové válce se hlavním uživatelem budovy postupně stala Poštovní poukázková ústředna, později přejmenovaná na VAKUS, který v objektu zůstal do roku 1998.

Ve stejném roce se do objektu nastěhovalo Ředitelství pošt Praha, které odešlo krátce po roce 2010. V budově pak zůstala už jen část Poštovního muzea, které ji opustilo koncem roku 2016.

Česká pošta se plánuje během příštích tří let zbavit nepotřebného majetku za zhruba 2,7 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků