Hlavní obsah
Těžební zařízení na plyn z břidlicových hornin v americkém Texasu Foto: Profimedia.cz

Poptávka po plynu ve světě stoupne o 60 procent

Celosvětová poptávka po zemním plynu by měla do roku 2040 vzrůst o 60 procent. V rámci hlavních energetických zdrojů se má jednat o nejrychlejší růst. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na studii zveřejněnou ropným gigantem Exxon Mobil.

Těžební zařízení na plyn z břidlicových hornin v americkém Texasu Foto: Profimedia.cz
Poptávka po plynu ve světě stoupne o 60 procent

Jak ze studie dále vyplývá, ropa zůstane nejpoužívanější palivem, zatímco poptávka po zemním plynu přeskočí do roku 2025 poptávku po uhlí. Globální poptávka po energiích tak podle studie stoupne v roce 2040 o 30 procent v porovnání s rokem 2010.

Zatímco v zemích sdružených v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude poptávka po energiích spíše stagnovat, ve státech mimo toto uskupení se očekává zvýšení poptávky o zhruba 60 procent.

„Naše dlouhodobé prognózy ukazují, že světové dodávky energie budou nadále růst mnohem rozmanitějším způsobem, což se odráží i v našich investicích,“ sdělil Exxon ve studii.

Sázka na břidlice

Společnost Exxon v posledních letech vsadila na podnikání ve velkém, pokud jde o produkci zemního plynu. I z toho důvodu koupila v roce 2010 za několik miliard dolarů americkou firmu XTO Energy, která se specializuje na těžbu břidlicového plynu. V průběhu posledních pěti let Exxon investoval do energetických projektů přes 125 miliard dolarů.

Podle studie by USA měly zaznamenat prudký nárůst výroby zemního plynu i ropy, a to zejména díky nekonvenčním zdrojům, tedy konkrétně břidlicové těžby.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) počátkem prosince uvedl, že tamní produkce ropy a plynu bude v průběhu příštích dvou desetiletí vyšší, než se původně očekávalo. Z toho plyne i větší energetická soběstačnost, odrážející se ve vývozu plynu i ropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků