Hlavní obsah
Angela Merkelová a François Hollande Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Pohled na eurobondy značně rozděluje země před evropským summitem

Před středečním summitem Evropské unie je zřejmé, že mezi členskými státy panují výrazné rozdíly v pohledu na to, zda by měla eurozóna zavést společné dluhopisy (eurobondy). Zatímco třeba Itálie a Francie je chtějí prosadit, Německo či Rakousko jsou ostře proti. Summit svolal unijní prezident Herman Van Rompuy a politici na něm mají hledat cesty, jak vrátit stagnující unijní ekonomiku zpět k růstu.

Angela Merkelová a François Hollande Foto: Jacky Naegelen, Reuters
Pohled na eurobondy značně rozděluje země před evropským summitem

Německo je proti zavedení eurobondů kvůli tomu, že před jejich případným vytvořením by prý bylo třeba se posunout blíž k fiskální unii a také dát veřejné finance zemí do pořádku. K tomu však je zatím daleko. Většina států nyní překračuje například kritérium maximální povolené výše rozpočtových deficitů ve výši tří procent.

Zastáncem eurobondů je nový francouzský prezident François Hollande. Jeho předchůdce v úřadu Nicolas Sarkozy byl v řadě unijních otázek blízkým spojencem německé kancléřky Angely Merkelové. Paříž sice chce s Berlínem úzce spolupracovat i nadále, ale právě na problému eurobondů se ukazuje, že mezi oběma klíčovými metropolemi EU nyní panují rozdíly v pohledech.

K tomu se přidává i to, že Hollande se vyslovil proti tomu, aby německý ministr financí Wolfgand Schäuble vystřídal šéfa Euroskupiny (ministři financí eurozóny) Jeana-Claudea Junckera, o čemž se uvažuje. Podle něj by jeho nominace byla špatným signálem, neboť Schäuble byl prý zastáncem úsporné politiky, která ale podle Hollanda v řešení krize neuspěla.

„Dá se tedy očekávat, že jakýkoli pokus o výraznější posun Evropské unie směrem k oné podpoře růstu přes nové dluhy narazí na odpor Německa, což se odráží i v nízkých očekáváních ohledně výsledků dnešního evropského summitu,“ domnívá se analytik Komerční banky Marek Dřímal.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků