Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Podvodníci mají políčeno i na ty, kdo hledají práci

Nekorektní obchodníci se nezaměřují pouze na seniory. Také lidé, kteří hledají přivýdělek, mohou snadno narazit na neseriózní „zaměstnavatele“, kteří pod záminkou nabídky práce lákají z lidí peníze. Píše o tom na základě stížností podvedených spotřebitelský časopis dTest.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Podvodníci mají políčeno i na ty, kdo hledají práci

Mezi oběťmi podvodníků jsou často ženy na rodičovské dovolené, studenti či lidé s nízkými příjmy.

„Pokud někdo hledá pracovní sílu, ať už na plný pracovní úvazek, nebo dohodu, nikdy po vás nebude žádat poplatky předem. Bude vás chtít poznat, aby věděl, s kým spolupracuje, a výplata odměny nebude spojena se splněním několika dalších podmínek,“ shrnuje rysy důvěryhodné pracovní nabídky Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Někteří nekorektní inzerenti chtějí, aby zájemci volali na vysoce zpoplatněné linky nebo zasílali drahé SMS zprávy. Žadatelům o práci sdělí, že provolaná částka jim bude vrácena s první výplatou.

Obdobnou praktikou je žádání úhrady za takzvaný rozhodovací balíček či objednávku registrační sady. Poplatky se mohou pohybovat v různé výši, může se jednat o 50 korun, ale i čtyři tisíce. Poplatek může být odůvodněn například jako náklady na tisk či odesílání materiálů. Inzerenti většinou argumentují tím, že platbou jim dokážete, že svůj zájem myslíte vážně.

„Za zprostředkování práce nelze podle zákona o zaměstnanosti žádat jakoukoli úhradu,“ upozorňuje Zelený.

1700 za korálky a instruktážní video

Příkladem společnosti používající uvedené praktiky je www.arabellabijouxprague.info. Podle poškozených nabídka práce vypadala tak, že bylo nutné zaslat 1700 korun mimo jiné za korálky a instruktážní video. Společnost slibovala, že až zájemci vypracují první výrobky, uzavře s nimi dohodu o provedení práce a vyplatí jim odměnu. Zasláním balíčku v minimální hodnotě ovšem spolupráce skončila, uvádí dTest.

Společnost Truxa Group zase nabízela práci spočívající v plnění obálek. Lidé zaplatili registrační poplatek 660 korun. Po uhrazení poplatku obdrželi zájemci instruktážní dopis, sdělující, že si mají sami podat inzerát a dále přeposílat kontakty těch, kdo se na inzerát ozvou. Poté již firma s uchazeči o práci nekomunikuje.

Pozor by si lidé měli obecně dávat na inzeráty, které nabízejí vysokou odměnu za pár hodin práce denně či týdně, postrádají důležité údaje o firmě a příliš se nezajímají o zkušenosti a možnosti uchazeče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků