Hlavní obsah
Pařížská Avenue des Champs-Elysées Foto: Profimedia.cz

Podpořte evropskou ekonomiku, máte přebytek, vyzvala Francie Německo

Německo by mělo přikročit k větší podpoře hospodářského růstu v Evropě. Uvedl to francouzský ministr reindustrializace Arnaud Montebourg. Dodal, že Berlín by měl zvýšit mzdy a zlepšit sociální systém, aby tak zvýšil spotřebitelskou poptávku.

Pařížská Avenue des Champs-Elysées Foto: Profimedia.cz
Podpořte evropskou ekonomiku, máte přebytek, vyzvala Francie Německo

„Německo má obchodní přebytek. Musí zvýšit mzdy, zlepšit sociální zabezpečení a chopit se taktovky evropského růstu," řekl Montebourg v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Upozornil, že skupina předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 se dohodla, že státy s velkými obchodními přebytky, zejména Německo a Čína, by měly podpořit poptávku po zboží ostatních zemí.

„Problémem je, že Francie potřebuje růst, protože má více mladé populace než Německo, a Německo potřebuje chránit své finanční přebytky, protože má více důchodců," uvedl Montebourg. Německo a Francie jsou dvěma největšími ekonomikami eurozóny. Hrubý domácí produkt obou těchto zemí ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,2 procenta.

Ekonomika celé eurozóny se však ve třetím čtvrtletí dostala do recese. Mezi červencem až zářím její hrubý domácí produkt podruhé v řadě mezičtvrtletně klesl, tentokrát o 0,1 procenta. Hospodářství celé Evropské unie však po propadu ve druhém čtvrtletí zvýšilo ve třetím kvartálu výkon, a to o 0,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků