Hlavní obsah

Podpora by neměla umožnit pohodlný život, míní Češi

Češi jsou na lidi bez práce přísní. Většina občanů - 74 procent - je přesvědčena, že dávky v nezaměstnanosti by neměly sloužit k udržení slušné životní úrovně nezaměstnaných. Naopak by měly být tak nízké, aby se člověku bez práce nevyplatilo sedět doma.

Podpora by neměla umožnit pohodlný život, míní Češi

Vyplývá to z výsledků průzkumu provedeného agenturou STEM na začátku dubna.

Mínění, že hlavním smyslem dávek v nezaměstnanosti je motivovat k hledání místa i za cenu toho, že půjde o méně kvalifikovanou práci, bude třeba se rekvalifikovat nebo třeba přestěhovat, není žádnou novinkou. Podle STEM v názorech veřejnosti převládalo i v minulém období.

"Uvedené názory na účel dávek lidem bez práce souvisí s dalším postojem - s přesvědčením, že podporu v nezaměstnanosti není nutné zvyšovat. Také tento názor měl v minulosti vždy většinovou podporu veřejnosti (i když na konci 90. let jen slabou) a v průběhu doby trvale posiloval: od roku 1999 do současnosti narostl podíl lidí domnívajících se, že podporu v nezaměstnanosti není třeba zvyšovat, o 17 procent," uvádí se ve výzkumui STEM.

Měly by se zvyšovat dávky v nezaměstnanosti? (odpovědi v %)
určitě anospíše anospíše neurčitě ne
červen 1999 14 31 35 20
duben 2005 10 26 37 27
duben 2007  8 20 41 31
zdroj: STEM

Lidé s nižším vzděláním jsou shovívavější

Některé skupiny obyvatel jsou k nezaměstnaným shovívavější. Méně nekompromisní postoje zastávají lidé se základním vzděláním (pro minimální dávky v nezaměstnanosti je 64 procent osob se základním vzděláním a 87 procent vysokoškoláků, proti zvyšování podpory v nezaměstnanosti je 62 procent osob se základním vzděláním a 86 procent vysokoškoláků.

Menší rozhodnost je patrná také v postojích lidí v dělnických profesích a zejména v postojích osob žijících v obtížných finančních podmínkách.

Právě tato druhá kategorie představuje skupinu obyvatel s vůbec nejměkčími názory na dávky v nezaměstnanosti (s minimálními dávkami v nezaměstnanosti souhlasí 56 procent a o neúčelnosti zvyšování podpory je přesvědčeno 47 procent respondentů, kteří považují materiální zajištění své domácnosti za špatné nebo se cítí být chudí).

Chystají se poukázky

Ministr práce Petr Nečas připravuje změnu, podle níž by dlouhodobě nezaměstnaní, kteří nevyvíjejí žádnou aktivitu, aby si práci našli, neměli v budoucnu dostávat peníze, ale pouze poukázky na jednotlivé výrobky - potraviny či oděvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků