Hlavní obsah
Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Podniky masově zkracují pracovní dobu

Firem, které kvůli hospodářským a obchodním problémům žádají úřady práce o zkrácení pracovní doby pro své zaměstnance v důsledku ekonomických problémů, přibývá v Česku každý měsíc doslova skokem.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Podniky masově zkracují pracovní dobu

„V lednu šlo v celém Jihočeském kraji o 15 firem a omezení pracovní doby se týkalo zhruba 110 zaměstnanců. V únoru už to bylo 18 firem a 1100 zaměstnanců a v březnu 31 firem a přibližně 2000 zaměstnanců,“ uvedl zástupce ředitele Úřadu práce v Českých Budějovicích Vladimír Brablec.

Zaměstnavatelům, kteří doloží, že omezení pracovní doby je nutným řešením hospodářských problémů, podle zjištění Práva úřady práce vždy vyhoví. „Nejčastěji jde o žádost o zkrácení pracovní doby o jeden až dva dny v týdnu, kdy zaměstnanci zůstávají doma a pobírají 60 procent mzdy. Firmy své závazky dodržují,“ poznamenal Brablec.

Ne vždy ovšem mají úřady práce o změnách pracovní doby přehled. Pokud je ve firmě odborová organizace, nemusí v případě jejího souhlasu nebo její iniciativy vedení zkrácení práce hlásit.

Méně se pracuje i v Plzeňském kraji či na Olomoucku

V Plzni od počátku roku omezilo výrobu minimálně 31 firem s celkem 2770 zaměstnanci. „Ve skutečnosti jich může být daleko víc, protože my rozhodujeme jen v těch případech, kdy společnost nemá odborovou organizaci,“ řekla Právu Magdalena Čadová z plzeňského úřadu práce. Nakolik kde zkrátili pracovní dobu, neví. „Nepřísluší nám, abychom to zkoumali,“ dodala Čadová.

„Nesledujeme, jak zaměstnavatelé rozvrhnou pracovní dobu svých pracovníků. A to ani v případech, kdy mají povoleno vyplácet náhradní mzdu ve výši 60 procent. Například na Olomoucku už bylo vydáno 21 takových povolení, která se týkají 1400 zaměstnanců,“ uvedl v úterý analytik Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Také na Blanensku mají v některých výrobních podnicích zkrácenou pracovní dobu, aby se vyhnuli propouštění. „Nemáme však povolení od zaměstnavatelů sdělovat o nich žádné informace,“ řekl Právu Jiří Dvořák z blanenského úřadu práce

Přibývá však i stížností zaměstnanců na nedodržování pracovní doby zaměstnavatelem. Ty řeší Státní úřad inspekce práce. „Oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj v Opavě zaznamenal letos doposud 311 podnětů podaných občany vůči zaměstnavatelům. Z tohoto počtu bylo 38 podnětů zaměřeno na nedodržování pracovní doby,“ uvedla Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora.

„Firmy nutily zaměstnance podepisovat dodatky smluv zkracující pracovní týden z pěti na čtyřdenní. Lidé to ve strachu o ztrátu zaměstnání podepisovali,“ uvedl předseda Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt.

Právě v Libereckém kraji se přitom délka pracovního týdne od začátku roku proměnila. V lednu naprostá většina firem vyrábějící pro automobilový průmysl sáhla kvůli poklesu zakázek k částečné zaměstnanosti a týdně vyráběla jen několik dní. Nyní firmy naopak pracovní týden prodlužují. „Šrotovné v Německu zabralo a firmám vyrábějící automobilové součástky chybějí pracovníci na sobotní směny a přesčasy,“ vysvětluje Šubrt.

Tento trend potvrdila i ředitelka Úřadu práce v České Lípě Zdeňka Cibulková. „Některým firmám v našem regionu se podařilo navýšit počet zakázek. Například společnost Johnson Controls už nabízí dvě stovky pracovních míst pro třísměnný provoz,“ uvedla  Cibulková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků