Hlavní obsah

Podnikům způsobila povodeň škody za desítky miliónů

Společnosti Fatra Napajedla způsobily záplavy škodu na majetku za zhruba 70 až 80 miliónů korun. Fatra Napajedla ale není jediná firma, které záplavy způsobily miliónové škody. Dalšími firmami jsou ústecká Setuza, lovosická Lovochemie a neratovická Spolana.

Podnikům způsobila povodeň škody za desítky miliónů

Firma Fatra Napajedla musela v Napajedlech již minulý týden přerušit výrobu. Z prostor, v nichž hrozilo zaplavení, stihli zaměstnanci demontovat elektromotory, do bezpečí přesunuli i veškeré chemikálie. Voda zaplavila trafostanici, pronikla i do rozvodných kanálů.

"Voda už zhruba opadla a trafostanici se podařilo uvést do pohotovostního režimu. Pokud se vše bude vyvíjet dobře, je reálné obnovit výrobu nejpozději do týdne," řekl ředitel firmy Petr Síleš. Firma nyní stále pokračuje v odčerpávání vody, montéři již vracejí zpět elektromotory a další zařízení. "Všichni zaměstnanci by se měli vrátit zpět do práce zřejmě v pondělí," uvedl ředitel. Fatra zaměstnává asi 1500 lidí.

Fatra Napajedla se zabývá především výrobou podlahovin a izolačních, technických, hygienických a potravinářských fólií.

Ztráty v miliónech mají i Setuza, Lovochemie a Spolana

"Kvůli zastavení výroby přicházíme denně na tržbách o zhruba 20 miliónů korun," řekla mluvčí Setuzy Marie Logrová. Po poslední velké povodni před čtyřmi lety přišla Setuza dokonce o 200 miliónů korun, výroba tehdy stála deset dní. Setuza zastavila výrobu 1. dubna. Firma by mohla obnovit výrobu v pátek večer.

Voda zalila přístav a část kolejiště v Lovochemii, která je největším českým výrobcem průmyslových hnojiv. Firma zastavila výrobu v pátek. "Ztráty na tržbách jsou denně v řádech miliónů korun," řekla mluvčí společnosti Irena Vodičková. Podnik se na znovuspuštění výroby začne připravovat ve čtvrtek.

Záplavy zastavily výrobu i v neratovické Spolaně. Kvůli hrozbě zaplavení areálu je chemička zcela mimo provoz od čtvrtka minulého týdne a každý den této odstávky přichází zhruba o 3,5 miliónu korun. Krizový štáb Spolany Neratovice ve středu rozhodl o postupném obnovování výroby všude tam, kde to podmínky dovolují. Stále jsou totiž ve Spolaně objekty, kde zaplavení spodní vodou brzdí sanační a úklidové práce. S obnovením výroby produktů se počítá koncem tohoto a začátkem příštího týdne.

O tržby přichází i menší podniky

Areál pod vodou má několik dalších menších podniků v okolí Labe. O tržby přicházejí také hoteliéři v Hřensku na Děčínsku. Kvůli velké vodě se turisté zřejmě do Hřenska vrátí až po Velikonocích, přitom právě jarní svátky jsou dobou větších výdělků.

V Olomouckém kraji pozastavila výrobu akciová společnost Kvarta Litovel, která se zabývá výrobou výztužných profilů pro plastová okna a dveře. "Uklízíme zatopené prostory. Ztrátu výroby odhaduji na tři až čtyři dny, což dělá v penězích asi dva milióny korun. Na zařízení nám vznikla škoda do miliónu korun," uvedl majitel společnosti Jiří Čep.

Hospodářská komora chce pomoci

Hospodářská komora pomůže podnikatelům postiženým povodní formou burzy na svých internetových stránkách, kde budou zveřejněny jejich požadavky. Komora poté vyzve své členy, aby těmto firmám a živnostníkům pomohli. Podle prezidenta komory Jaromíra Drábka se totiž při povodních v roce 2002 sbírkové konto s výtěžkem určeným poškozeným podnikatelům neosvědčilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků