Hlavní obsah
Zavedení eura na Slovensku bude znamenat zánik většiny tamních směnáren. Foto: Ivan Vilček, Právo

Po zavedení eura zkrachují na Slovensku směnárny

Ze slovenských měst postupně mizí směnárny. Souvisí to s nadcházejícím zavedením eura, protože doposud 70 až 80 procent obratu směnáren představovala výměna slovenských korun za eura a naopak.

Zavedení eura na Slovensku bude znamenat zánik většiny tamních směnáren. Foto: Ivan Vilček, Právo
Po zavedení eura zkrachují na Slovensku směnárny

"Lidé si nebudou měnit eura před cestou do zahraničí, protože budou mít na svých účtech a v peněženkách euro. Turisté ze zemí, kde se platí eurem si nebudou měnit peníze, protože mohou platit měnou, kterou budou mít v peněženkách," řekl Právu majitel směnárny v Bratislavě.

Sklíčeně konstatoval, že od prvního ledna 2009 vypověděl nájemní smlouvu na prostory v budově hypermarketu. "Musím se poohlédnout po jiném byznysu," dodal.

V posledních měsících roku 2008 pocítily směnárny úbytek klientů, protože Slováci pracující v zahraničí eura už nevyměňovali na koruny a ponechali si eura na příští rok, kdy budou platit i na Slovensku.

"Mohou přežít pouze směnárny v centru velkých měst a v turistických střediscích. Bude se ještě obchodovat s českou korunou, americkým dolarem, britskou librou nebo maďarským forintem. Tyto měny však tvoří menší objem obratu, takže přežijí jen někteří," říká další majitel směnárny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků