Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Platební morálka Čechů se výrazně zlepšila

Platební morálka českých domácností i firem se za poslední rok zlepšila. Zatímco ke konci letošního března mělo dluhy po splatnosti 8,18 procenta všech dospělých obyvatel ČR, počátkem loňského roku to bylo 8,36 procenta a v prosinci 8,23 procenta dospělých lidí. Vyplývá to z údajů sdružení SOLUS, která ve svém registru eviduje informace o neplatících klientech bank, nebankovních finančních institucí a telekomunikačních operátorů.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Platební morálka Čechů se výrazně zlepšila

K lepšímu splácení dluhů domácnostmi i podniky v Česku přispívá celkově lepšící se výkon ekonomiky a klesající nezaměstnanost.

Vůbec poprvé v historii sledování regionálních statistik sdružení SOLUS došlo v letošním prvním čtvrtletí ke zlepšení ve všech krajích ČR.

Dlouhodobě nejhorší je situace v Ústeckém kraji, kde dlouhodobě neplní své závazky 15,24 procenta dospělých obyvatel kraje. Naopak nejméně potíží se splácením dluhů mají lidé na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se podíl osob s dluhem po splatnosti pohybuje kolem hranice 5,5 procenta.

„Aktuálně je v Registru fyzických osob SOLUS zapsáno řádově 710 tisíc osob s dluhem po splatnosti,“ řekl Právu mluvčí sdružení Miroslav Beneš s tím, že stále více lidí se zajímá o vlastní platební historii. „Od začátku letošního roku takto požádalo o papírový výpis z registru celkem 2460 lidí a dalších 4600 lidí si jej pak vyžádalo prostřednictvím SMS.

Větší zájem o menší půjčky

To, že schopnost Čechů dostát svým finančním závazkům postupně roste, potvrzuje i řada dalších analýz. Podle společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek, je hlavním důvodem tohoto trendu vyšší zájem lidí o půjčky nižší hodnoty. Loni průměrná dlužná částka podle statistik společnosti klesla meziročně o 15 300 Kč na 41 000 Kč. Díky poklesu průměrného dluhu jsou zadlužení Češi nyní schopni dostát svým závazkům rychleji.

Objem bankovních úvěrů poskytnutých domácnostem v ČR dosáhl letos v březnu podle statistik České národní banky (ČNB) 1,239 biliónu korun. „Od začátku roku 2009 docházelo ke zvyšování podílu úvěrů se selháním a od listopadu 2010 do května 2013 k následné stagnaci, kdy tento podíl činil 5,3 procenta. V následujících obdobích dochází k mírnému trvalému poklesu a v březnu 2015 je podíl úvěrů se selháním 4,6 procenta,“ uvedla v nedávném komentáři ČNB.

Úvěry v selhání zahrnují nestandardní, pochybné a ztrátové bankovní půjčky. V případě podniků jejich podíl postupně klesá od prosince 2010, kdy dosáhl devíti procent. Letos v březnu to bylo už 6,4 procenta.

Problémových pohledávek ubylo

Jak Právu sdělil generální ředitel úvěrové pojišťovny KUPEG Michal Veselý, platební morálka firem se v ČR se zlepšila během posledních dvou let. „Loňský rok byl po dlouhé době z pohledu rizikovosti lepší. KUPEG v roce 2014 zaznamenal problémové pohledávky v hodnotě přibližně za tři čtvrtě miliardy korun, což je zlepšení o čtvrtinu. Předloni jsme měli takových případů za jednu miliardu,“ uvedl Veselý.

Současně ale upozornil, že i když se jedná o pozitivní čísla, v porovnání s předkrizovým rokem 2007 zůstává platební morálka firem zhruba o 30 procent horší a stále v Česku selhává okolo šesti procent odběratelů. KUPEG je lídrem tuzemského trhu komerčního úvěrového pojištění.

Podle společnosti Bibby Financial Services, která je největší nezávislou factoringovou společností zaměřenou na provozní financování malých a středních podniků, se platební morálka českých firem zlepšila výrazně od začátku letošního roku.

Zatímco v lednu propláceli odběratelé své závazky v průměru za 88 dní, v březnu to bylo již za 68 dní. Ze sledovaných odvětví na tom přitom byla nejlépe autodoprava, kde průměrná doba splatnosti pohledávek financovaných factoringem byla 54 dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků