Hlavní obsah
Vizualizace objektu Foto: Fránek Architects

Plány na stavbu maršmelounu v centru Prahy koupil český developer

Plány na stavbu bytového domu v Praze 1, kterému se kvůli barvě fasády na vizualizacích přezdívalo maršmeloun, koupila od italských majitelů tuzemská skupina V Invest. Nový developer původní stavební záměr poblíž Anežského kláštera výrazně změní, nepočítá ani s růžovou fasádou. Projekt dříve napadala v povolovacím řízení různá občanská sdružení.

Vizualizace objektu Foto: Fránek Architects
Plány na stavbu maršmelounu v centru Prahy koupil český developer

Skupina italských podnikatelů se projektu v ulici U Milosrdných vzdala téměř po 20 letech. O plánu prodat společnost, která projekt vlastní, mluvil italský developer Francesco Augusto Razetto před rokem. Rozhodl se tak hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení.

Nový majitel podle deníku E15, který s informací v pondělí přišel, stavbu výrazně změní, v jeho poradní komisi zasednou i památkáři. Hodlá upravit vnitřní dispozice objektu, nové vizualizace představí přibližně v červenci.

Vizualizace objektu, který má být postaven u Anežského kláštera.

Foto: Fránek Architects

„Nové projednání stavebního povolení je pro nás příležitostí provést důležité změny, nezbytné pro stavbu kvalitního projektu,” řekl deníku ředitel V Investu Jaroslav Vondřička. Změní se podle něj také umístění oken.

Růžovou na dům přidali Italové

Autorem původního návrhu byl architekt Zdeněk Fránek. V jeho pojetí tvořila okna domu obličeje. Proto také Fránek nazýval projekt Obličejový dům. Růžová barva ale v jeho projektu nebyla, přišli s ní italští vlastníci.

Projekt se měnil už několikrát. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.

Další řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha předloni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů byl Obličejový dům z hlediska památkové péče přípustný. Proti stavbě v této podobě se ale v minulosti v centru Prahy sešly k protestu stovky lidí.

Anketa
Má podle vás v historické zástavbě místo nová, extravagantnější architektura?
Ano, hlavně ať není nuda
5.1 %
Ano, ale musí respektovat charakter okolí
19.4 %
Ne, historické dědictví by se mělo konzervovat
75.5 %
Celkem hlasovalo 593 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků