Hlavní obsah

Maršmeloun dostal od pražských památkářů opět zelenou

15. 12. 2016, 14:39 – Praha

Ping-pong úřadů ohledně výstavby bytového domu v ulici U Milosrdných u Anežského kláštera, pro nějž se vžilo označení maršmeloun, pokračuje. Pražský magistrát totiž znovu vydal souhlasné stanovisko ke stavbě. Potvrdil to ředitel městských památkářů Jiří Skalický.

Foto: Fránek Architects

Vizualizace domu, který by měl být postaven u Anežského kláštera.

Článek

Magistrát podle Skalického reagoval na rozhodnutí ministerstva kultury, které památkářům vrátilo rozhodnutí k dopracování.

„My jsme tak učinili a původní souhlasné stanovisko jsme potvrdili,” uvedl ředitel. „Maršmeloun není v té oblasti rušivým elementem,” doplnil. Povolení památkářů je při plánování stavby v památkové rezervaci nutným podkladem. Stavební úřad Prahy 1 tak může pokračovat v územním řízení.

Poslední návrh s okny do tvaru obličejů úředníci povolili, ministerstva kultury i místního rozvoje rozhodnutí zrušila. Inspektoři ministerstva kultury loni v listopadu zrušili závazná stanoviska z let 2012 a 2014. Investor stavby, firma Praga Progetti e Investimenti, kvůli rozhodnutí inspekce podala na ministerstvo kultury žalobu k soudu.

Foto: Fránek Architects

Vizualizace domu, který by měl být postaven u Anežského kláštera.

Projekt, kterému lidé zřejmě kvůli navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Kritikům vadí to, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak.

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.

Anketa

Měl by u Anežského kláštera v Praze vyrůst tzv. maršmeloun?
Ano
11,8 %
Ne
88,2 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků