Hlavní obsah

PKN Orlen doplatí peníze za Unipetrol

Polský petrochemický koncern PKN Orlen v pondělí ohlásil, že souhlasí s doplatkem za státní podíl v českém holdingu Unipetrol. Podle auditu, který se v Unipetrolu konal nedávno, by měl tento doplatek činit 1,645 miliardy korun.

PKN Orlen doplatí peníze za Unipetrol

"Schválili jsme s českým Fondem národního majetku doplatek ve výši 14,55 procenta," uvedl dnes šéf Orlenu Igor Chalupec. PKN Orlen odkoupil téměř 63 procent státních akcií v Unipetrolu a to za 13,05 miliardy korun. Privatizační smlouva ale obsahovala klauzuli, že pokud se vlastní jmění holdingu od 31. prosince 2003 do vlastního zaplacení kupní ceny, tj. do května letošního roku, změní o více něž pět procent, bude muset Orlen doplatit České republice částku až do výše 15 procent ceny.

Loňský rok byl pro Unipetrol velmi úspěšný a vykázal čistý zisk 3,68 miliardy korun, to je proti roku 2003 velké zlepšení. Ve zmíněném roce totiž Unipetrol hospodařil se ztrátou před zdaněním ve výši 406 miliónů korun.

PKN Orlen zaplatil za vlastní akcie státu 11,3 miliardy korun. Zároveň s akciemi ale odkoupil i dluh Unipetrolu, který činil 3,4 miliardy. Za tento dluh zaplatil Orlen Česku 51 procent jeho hodnoty, tedy 1,75 miliardy korun. Součtem ceny za akcie a za tento dluh pak vzniká celková suma 13,05 miliardy. Připočteme-li k této částce ještě 1,645 miliardy doplatku, dostala Česká republika za tento obchod 14,695 miliardy korun.

PKN Orlen má na zaplacení doplatku přibližně jeden měsíc čas. Tak zněla dohoda s Fondem národního majetku. Podle Chalupce dokončení této transakce nepotrvá déle několik týdnů.

Orlen se zbavuje některých podílů

Polský koncern zároveň dnes oznámil, že se chce zbavit některých majetkových podílů Unipetrolu. Konkrétně se jedná o akcie Lovochemie, Agrobohemie, Aliachemu a Kaučuku. "Podíly budeme odprodávat, budou-li zajištěny tržní podmínky, tedy  zejména cena odpovídající," řekl Adam Zyczkowski, který odpovídá za integraci Orlenu a Unipetrolu.

Orlen zatím neřekl, zda prodá zmíněné společnosti Agrofertu Andreje Babiše. S tím totiž uzavřel ještě před privatizací smlouvy, že mu podíly v pěti firmách ze skupiny Unipetrol odprodá. To po získání Unipetrolu odmítl udělat, neboť podle Orlenu neodpovídá cena ve smlouvách neodpovídá současné tržní ceně.

"Již delší dobu říkáme, že budeme podíly prodávat za tržních podmínek, nevylučujeme přitom ani Agrofert," doplnil Chalupec. Letos v červenci prý PKN Orlen nabídl Agrofertu, že mu zmíněné společnosti odprodá, ale jen za tržní cenu. S tím Agrofert nechtěl podle Chalupce souhlasit. Orlen proto uvažuje, že raději zaplatí smluvní pokutu a firmy prodá za tržní cenu.

Orlen představil plán

Plán zvaný Partnerství by měl zajistit lepší spolupráci mezi polským Orlenem a českým holdingem Unipetrol. Petrochemický koncern PKN Orlen se chce v rámci Unipetrolu soustředit zejména na rafinérství a prodej paliv.

Jeho záměrem je také zvýšení podílu Benziny na českém trhu pohonných hmot. Dnes je její podíl přibližně desetiprocentní, díky novému plánu by měl vzrůst na dvojnásobek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků