Hlavní obsah

Pivovary nesmí zakazovat odběratelům vývoz piva

České pivovary musí změnit smlouvy, ve kterých zakazují svým odběratelům, především hostinským, vývoz tuzemského piva do ciziny. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jsou taková ustanovení nezákonná a porušují soutěžní právo.

Pivovary nesmí zakazovat odběratelům vývoz piva

Pivovary Staropramen, Platan, Regent, Pivovar Hols Vratislavice, Pivovar Nymburk, Budějovický měšťanský pivovar, DUP - družstvo Pelhřimov a Ferdinand určovaly především příhraničním zařízením, že nesmí vyvážet dodané pivo do ciziny.

Podle úřadu sice není pravděpodobné, že by jednotliví provozovatelé pohostinských zařízení usilovali o export piva do ciziny, přesto se jedná se o závažné porušení hospodářské soutěže. Osm pivovarů, kterých se to týká, musí do konce letošního října chybu napravit, jinak jim hrozí správní řízení.

Pivovary argumentovaly, že pokud jejich pivo vyvezou hostinští, tak se do republiky už nemusí vrátit sklo.  Navíc text na etiketách je většinou jen v češtině, což by mohlo podle pivovarů za hranicemi vadit. Některé firmy přidávají ještě problémy s případnou reklamací v cizině. Úřad ale tyto námitky nepřijal a na úpravě smluv trvá. V současné době již většina pivovarů požadované změny provádí.

V Česku je v současnosti kolem 50 průmyslových pivovarů. Přes čtyři pětiny tuzemského trhu ovládá sedm firem. Číslem jedna je Plzeňský Prazdroj, následují Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar, Královský pivovar Krušovice, PMS Přerov, DRINKS UNION a Starobrno. Všechny domácí pivovary loni vyrobily 19,79 milionu hektolitrů piva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků