Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jan Handrejch, Právo

Pivo bude zdražovat. A razantně

Češi se musí připravit na další razantní zdražení piva. Potvrdili to v úterý představitelé Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP). Podle prezidenta svazu Michala Voldřicha se do ceny pro konzumenty promítnou vyšší náklady na energie a suroviny potřebné k výrobě piva, jako je slad a chmel.

Ilustrační foto. Foto: Jan Handrejch, Právo
Pivo bude zdražovat. A razantně

„Potvrzuje se očekávání, že do června vzrostou ceny o deset procent,“ řekl Voldřich.

Většina pivovarů už zdražila v průběhu jara, půllitr plzeňského se běžně prodává okolo 50 korun a i nejlevnější piva v minipivovarech tuto cenu přesahují.

Další zdražení lze očekávat s koncem léta, kdy mnohým pivovarům jednak vyprší smlouvy s dodavateli energií, a budou tak muset přistoupit na méně výhodné tarify, a současně začnou vařit pivo ze surovin z letošní sklizně.

Ty budou také citelně dražší, jelikož zemědělcům stouply vstupní náklady.
Jednou z nejvýznamnějších položek vedle energií a pohonných hmot jsou hnojiva. Podle šéfa ČMSMP proto zemědělci letos hnojili méně.

Pokud by navíc přetrvalo nynější sucho, byla by i úroda ječmene na slad a chmele výrazně menší, což by se do cen také promítlo. Celkově by mohla být sklizeň v porovnání s loňskem nižší až o třetinu.

Českomoravský svaz minipivovarů nechce odhadovat, o kolik by cena piva pro konečného spotřebitele mohla vzrůst. „Třeba cena sladu může stoupnout až dvojnásobně, z toho lze do jisté míry zdražení piva odvodit,“ řekl Voldřich.

Velké pivovary a ani Český svaz pivovarů a sladoven, který je sdružuje, očekávané ceny piva nekomentují a neprozrazují svou obchodní strategii. Neoficiálně ovšem i jejich představitelé připouštějí, že předpoklady ČMSMP jsou reálné.

Malé pivovary před energetickou krizí také zasáhly dopady pandemie koronaviru. Během ní skončilo zhruba třicet z celkem pěti set podniků.

Šéf svazu minipivovarů očekává, že na další minipivovary důsledky pandemie teprve dolehnou.

Anketa
Kolik jste ještě ochotni zaplatit za půllitr piva v hospodě?
Do 50 Kč
73.3 %
Do 60 Kč
8.9 %
Do 70 Kč
2.4 %
Do 80 Kč
1.5 %
Do 90 Kč
1.3 %
Klidně i přes 90 Kč
12.6 %
Celkem hlasovalo 18977 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků