Hlavní obsah
Jeden ze zakladatelů Penty Marek Dospiva Foto: Petr Hloušek, Právo

Penta koupila velký řetězec lékáren v Rumunsku

Lékárenský řetězec Dr.Max ze skupiny Penta koupil v Rumunsku firmu A & D Pharma, která vlastní 600 lékáren Sensiblu a Punkt a také velkoobchodní firmu Mediplus. Celkem tak Dr.Max bude mít v Rumunsku 631 lékáren a stane se jedničkou na tamním trhu. Ve čtvrtek to uvedli zástupci společnosti.

Jeden ze zakladatelů Penty Marek Dospiva Foto: Petr Hloušek, Právo
Penta koupila velký řetězec lékáren v Rumunsku

Transakce podléhá schválení antimonopolním úřadem. Cenu odmítli zástupci Penty komentovat, ale údajně šlo o nejvyšší částku, kterou kdy skupina zaplatila.

Dr. Max už od června provozuje v Rumunsku 31 lékáren pod obchodní značkou ARTA. A & D Pharma v Rumunsku zaměstnává 4500 lidí a loňský rok uzavřela s tržbami 964 miliónů eur (24,8 miliardy korun). Po akvizici přesáhnou tržby skupiny Dr. Max 2,3 miliardy eur (59 miliard korun) a počet zaměstnanců stoupne na 12 tisíc lidí. Stane se tak jedním ze čtyř největších lékárenských řetězců v Evropě.

„Akvizicí skupiny A & D Pharma Dr. Max výrazně posiluje svou přítomnost ve střední Evropě jako stále významnější retailový poskytovatel lékárenské péče využívající celou škálu prodejních kanálů," uvedl Leonardo Ferrandino, holdingový ředitel skupiny Dr. Max.

Penta nakupuje i nemocnice

Dr. Max provozuje 423 lékáren v Česku, 273 na Slovensku, v Polsku téměř 400 lékáren, 103 v Srbsku a firma připravuje vstup také na italský trh. Tržby skupiny se loni pohybovaly kolem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Podle Ferrandina je další rozvoj sítě skupiny Dr.Max pravděpodobný zejména ve střední, jižní a východní Evropě.

Vlastníkem skupiny Dr. Max je Penta Investments, která ve střední a východní Evropě realizuje řadu zdravotnických projektů. Vedle lékáren se Penta zaměřuje na provozování nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, její portfolio doplňuje také zdravotní pojišťovna na Slovensku.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Většinu ve firmě vlastní zakladatelé Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitním developmentu a mediálním byznysu. Její společnosti zaměstnávají více než 32 tisíc lidí, hodnota aktiv skupiny dosáhla loni 8,5 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti evropských zemích a má své zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků