Hlavní obsah

Panelové byty podražily o statisíce

Makléři mnoha realitních kanceláří nevycházejí z úžasu: Na trhu je letos mimořádně velký zájem o panelové byty. Jdou doslova na dračku. Což samozřejmě zvedlo i jejich ceny. Současně je velká poptávka i po ostatních bytech.

Panelové byty podražily o statisíce

"Panelové byty se výborně prodávají i teď v létě. Když dáme do nabídky byt dva plus kuchyňský kout, zavolá 80 lidí. Je tak trojnásobně vyšší poptávka než nabídka," řekl Právu David Černík z pražské Maxima reality.

Podle jeho slov stouply ceny běžných třípokojových bytů v Praze i na 1,9 až 2 milióny korun, což je zhruba o tři sta tisíc korun více než na začátku roku. O zhruba stejnou částku se zvedly i ceny garsonek, které se nyní prodávají asi za 1,2 miliónu korun.

"Až neskutečně mě překvapuje, že se panelové byty prodají téměř za jakékoli ceny," potvrdil Právu i Miroslav Havelka, jednatel pražské Omega Reality. Tato společnost například nyní prodala byt 31 o ploše šedesáti čtverečních metrů na Proseku za 1,7 miliónu, přestože prakticky stejný byt v téže ulici prodala před dvěma lety o 340 000 korun laciněji.

"Není problém prodat zajímavý byt o šedesáti metrech po rekonstrukci i za 2,3 miliónu korun," uvedl Havelka.

Zájem o panelové byty stoupl nejen v Praze. "Jdou i u nás dobře na odbyt. Kupec se dá najít už při prvních prohlídkách," řekla Právu Eva Šafránková z brněnské Real Spektrum Byty. Podle jejích slov třípokoják o 70 až 75 metrech v osobním vlastnictví stojí v Brně podle lokality a stavu 1,4 až 2,2 miliónu korun. Zvýšení ceny činí oproti počátku roku zhruba 200 000 korun.

I ceny nových bytů rostou

Makléři jsou udiveni i velkým zájmem o ostatní byty, tedy o starší cihlové i nové byty. "Jsme také v šoku, kam až se dnes ceny bytů šplhají," řekl Právu Pavel Pubec, majitel plzeňské realitní kanceláře Pubec. "Když řada developerů začala před rokem, rokem a půl stavět, tak jsme říkali, že to za ty ceny neprodají. Teď jsme překvapeni, že se to prodá," dodal Pubec.

Podle jeho slov stojí v Plzni byty z nové výstavby 21 000 až 28 000 korun za metr, přičemž ceny u horní hranice se již týkají skutečně kvalitních bytů v pěkné lokalitě.

"V Praze, kde je silná nabídka, se nové byty prodávají poměrně dobře, letos poptávka mírně stoupla, " soudí Jiří Pácal, ředitel Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Podle jeho slov se ale dál prodlužuje doba prodeje bytů, neboť lidé si víc vybírají. Havelka upozornil, že i ceny mírně rostou.

V Brně je podle Evy Šafránkové "obrovský zájem" o všechny druhy bytů. "Prodá se cokoli v osobním vlastnictví, jen když to má trochu rozumnou cenu," uvedla. Největší poptávka je ale podle ní po starších bytech v cihlových domech v centru Brna a jeho okolí. S družstevními byty se zde také vcelku dobře obchoduje, jejich cena je o sto až dvě stě tisíc korun nižší než u vlastnických bytů.

A co vyvolalo zvýšený zájem o byty?

"Lidé mají peníze, daří se jim, protože se daří i ekonomice," domnívá se Pubec. Časté podle něho je, že si lidé něco našetří, vezmou i menší hypotéku, a když prodají panelový byt, pořídí si nový třeba za dva milióny korun. "Je to určitý koloběh, trh se rozhýbal," uvedl Pubec.

"Lidé teď strašně moc využívají hypoték a úvěrů ze stavebního spoření," soudí zase Šafránková.

"Lidé se obávají i možného růstu úroků z úvěrů," domnívá se Černík.

Makléři se shodují na tom, že zájmu o nové byty nahrává strach lidí z toho, že by se od roku 2008 mohla zvýšit DPH. ČR se sice v EU dohodla na možném řešení, kdy většina nových bytů má být zařazena do kategorie sociálního bydlení, v níž je možná nižší sazba DPH, ale celá věc u nás zatím nemá legislativní podobu.

Zájem o panelové byty má i specifické příčiny. "Panelových bytů není moc na trhu," míní Havelka.

Podle Jaroslava Novotného, ředitele pražské RK RAK CZ a prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR mnozí zájemci o byt upřednostňují panelové byty kvůli ceně i dobré poloze. "Mnozí lidé jdou rádi do paneláku, který je zrekonstruován a v blízkosti metra," uvedl Novotný.

Pácal má za to, že například pro mladé lidi mají paneláky přitažlivost kvůli dispozici bytů. "Často si přejí například byt 3+ 1. Kdo by chtěl takový byt v nové výstavbě, tak musí počítat s cenou 40 000 až 50 000 za metr. V levnější nové výstavbě byt 3 + 1 nenajde," uvedl Pácal.

Ceny panelových bytů jsou však podle makléřů zřejmě na svém vrcholu. Cena by se už neměla měnit, tyto byty jsou již opravdu drahé," soudí Černík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků