Hlavní obsah
V lyžařském areálu Bublava na Sokolovsku pokračují v odklízení popadaných stromů po vichřici Herwart, která zde koncem října pokácela na 2000 stromů a způsobila škody v řádech miliónů korun. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Orkán Herwart v Česku napáchal škody za nejméně 1,37 miliardy

Škody vzniklé v souvislosti s orkánem Herwart, který se územím České republiky prohnal 29. října 2017, vyčíslily pojišťovny na 1,37 miliardy korun. V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se tak umístil na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007. Vyplývá to z aktuálních statistik České asociace pojišťoven.

V lyžařském areálu Bublava na Sokolovsku pokračují v odklízení popadaných stromů po vichřici Herwart, která zde koncem října pokácela na 2000 stromů a způsobila škody v řádech miliónů korun. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Orkán Herwart v Česku napáchal škody za nejméně 1,37 miliardy

Po orkánu Kyrill pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy korun za téměř 77 tisíc pojistných událostí.

Pojišťovny očekávají celkem přes 39 tisíc pojistných událostí, z nichž naprostá většina (přes 33 tisíc případů) připadá na pojištění nemovitostí a zbývajících 6000 spadá do pojištění vozidel, domácností a ostatních odvětví.

Škody z vichřice Herwart na budově Královéhradeckého kraje v hradecké ulici Na Okrouhlíku zřejmě půjdou do milionů korun. Vichřice objektu na dvou stěnách částečně strhla zateplení fasády.

Foto: David Taneček, ČTK

„Aktuálně bylo nahlášeno 34 tisíc pojistných událostí s celkovou škodou 1,15 miliardy korun. Ačkoli tyto částky ještě nejsou konečné, většina událostí je již nahlášena a další zpřesnění bude spíše individuální záležitostí,“ uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Extrémně silný vítr se žene přes Česko

Video: Zuzana Křesťanová, Rudolf Voleman, Radek Plavecký, Ludmila Žlábková, Vladislav Prouza, Právo

Celková průměrná škoda dosahuje 34 900 korun, což ve srovnání s následky předchozích větrných smrští Kyrill z roku 2007 a Emma z roku 2008 s průměrnou škodu kolem 30 tisíc korun představuje významné navýšení.

Většinu pojistných událostí (31 tisíc) uplatnili občané, zbylých 8000 pojistných událostí pak firemní zákazníci. Mezi škodou vzniklou domácnostem a firemním klientům zpravidla panují velké rozdíly. Průměrná škoda způsobená občanům dosahuje 19 tisíc korun, zatímco u pojištění podnikatelů převyšuje 95 tisíc korun, doplnil Urban.

BEZ KOMENTÁŘE: Vítr utrhl kus střechy na pražském Výstavišti v Holešovicích

Video: Novinky

Orkán Herwart se v žebříčku všech živelních katastrof, které pojistitelé řešili od roku 2002, umisťuje na 11. místě následován vichřicí Emma z roku 2008.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků