Hlavní obsah

OKD loni skončila se ziskem přes dvě miliardy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Těžební společnost OKD skončila loňské hospodaření s provozním ziskem přesahujícím dvě miliardy korun. Vyplývá to z předběžných a doposud neauditovaných hodnot. Řekla to mluvčí firmy Naďa Chattová. V minulých dvou letech přitom společnost skončila podle výročních zpráv zveřejněných ve Sbírce listin ve ztrátě. V roce 2019 činila 861 milionů a předloni 2,437 miliardy korun.

Foto: Petr Chodura

Ilustrační foto

Článek

Podle předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové se loňského provozního zisku podařilo dosáhnout díky výkonu všech zaměstnanců.

"V kombinaci s kontrolou našich provozních nákladů a úspornými opatřeními se nám rok 2021 podařilo ukončit s vysokým a, dlužno říci, nečekaným ziskem. Vytvořili jsme si tak dobrou výchozí pozici pro rok 2022, který s ohledem na to, že se jedná v podstatě o poslední rok těžby, bude velmi náročný jak z hlediska provozního fungování naší společnosti, tak i z pohledu personálního," řekla.

Téměř rok už pokračuje těžba pouze v Dole ČSM. Za celý rok 2022 má OKD v plánu vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí. Hlubinná těžba černého uhlí v těžkých podmínkách ostravsko-karvinské pánve je podle Chattové zatížena mnoha riziky. Zejména složitou geologickou stavbou, nebezpečím důlních otřesů a samovznícením uhlí, zvýšenými exhalacemi metanu a složitým legislativním procesem při povolování těžby.

OKD letos vytěžilo víc uhlí, než plánovalo

Ekonomika

"Přestože děláme vše, abychom rizika předvídali, a provádíme řadu opatření pro jejich eliminaci, nemusí se to vždy podařit a prostředky a práce vložená do přípravy na dobývání se nemusí vrátit v podobě tržeb za vytěžené uhlí. Při provozu více dolů se rizika potenciálního neúspěchu rozkládala mezi daleko větší počet porubů a většinou byla připravena záložní pracoviště," dodal ředitel provozu OKD David Hájek.

Těžba byla podle něj plánovaná na roky dopředu a problematické poruby mohly být nahrazeny urychlením jiných, které měly být dobývány později. "To v situaci plánovaného ukončení těžby už není možné. Proto je těžba pouze v jednom dole tak náročná a riziková, každý dílčí neúspěch může mít fatální dopad na hospodářské výsledky firmy. Výborný výsledek roku 2021 je proto nesmírně důležitý pro úspěšné zvládnutí posledního roku těžby OKD, kdy díky finanční rezervě vytvořené loni mohou být vykryty případné výpadky," řekl.

Doucha z kauzy OKD se soudí o miliony odškodného

Krimi

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože dlouhodobě se nevyplácí. Loni firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce letošního roku. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám