Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Od sametové revoluce stouply reálné mzdy o 52 procent, tvrdí statistici

Vývoj po listopadu 1989 razantně změnil výši průměrné mzdy. Ta vzrostla z 3170 korun v roce 1989 na letošních 25 800 korun, tedy více než osmkrát. Po zohlednění inflace se průměrná mzda zvýšila o 52 procent, tedy téměř shodně jako HDP. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Od sametové revoluce stouply reálné mzdy o 52 procent, tvrdí statistici

Ze statistických dat také vyplývá, že stoupala životní úroveň důchodců. Sice méně než zaměstnancům, přesto stoupala. Průměrný starobní důchod se za posledních 25 let reálně zvýšil o 29 procent.

"Pokud porovnáme čistou mzdu a ceny zboží, vychází například, že v roce 1989 jsme si z jedné průměrné výplaty mohli koupit dvacet pánských košil, dnes si jich, můžeme pořídit o 13 více. Na malé auto nižší třídy jsme tehdy museli odložit 34 výplat, dnes stačí 12 platů," řekl hlavní ekonom poradenské firmy Deloitte David Marek.

Zdražily brambory nebo kino

V některých případech si ovšem Češi pohoršili. Rychleji než platy rostly ceny některých potravin a ceny služeb, a to výrazně. V roce 1989 si člověk mohl z jedné průměrné výplaty koupit 1565 kg brambor, nyní pouze 1097 kg. Před sametovou revolucí se mohlo z výplaty koupit 342 vstupenek do kina, dnes jen 163.

Analytik Home Creditu Michal Kozub ovšem připomněl, že druhý rozměr změny životní úrovně tkví v tom, jak se změnila celková spotřeba.

"V roce 1989 asi nikdo netušil, že si budeme kupovat mobilní telefony nebo platit kabelovou televizi. Velkou změnou tedy prošla i samotná struktura našich výdajů," upozornil.

Statistika také podle něj nevyjadřuje to, jak se mění průměrná životnost nepotravinářského zboží, tedy například lednic, televizí nebo praček. Navíc dochází k výměně spotřebičů ještě dříve, než doslouží. Nejviditelnější to je právě u černé techniky, jako jsou televize nebo počítače.

Přestože se životnost televize může pohybovat okolo 15 let, lidé je mění mnohem dříve jen proto, že velikost jejich obrazovky je nedostatečná, nebo chtějí novější, tenčí typy.

Neplatil se mobil a internet

Statistici poukazují také na změnu struktury výdajů. Ta jde ruku v ruce se změnou cen v některých oblastech, ale také s příchodem nových služeb. V roce 1989 tvořily potraviny třetinu celkových výdajů. Nyní je to jen 23 procent. Naopak výrazně vzrostl význam služeb. Ty tvořily v roce 1989 jen necelých 18 procent, nyní to je už více než 34 procent.

"To je dané také tím, jak vznikly nové služby a obory. Ať už je to připojení k internetu, mobilní telefony, televize a řada dalších věcí," podotkl Kozub.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků