Hlavní obsah
Mladá fronta DNES, logo Foto: Jaroslav Sýbek / MAFRA /, Profimedia.cz

Ochranná známka Mladá fronta DNES neplatí, Mafra s verdiktem úřadu nesouhlasí

Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Josef Kratochvíl prohlásil za neplatnou ochrannou známku Mladá fronta DNES. V pondělí to uvedla společnost Mafra, která ochrannou známku používá. Mafra proti rozhodnutí podá žalobu. Název svého deníku Mladá fronta Dnes s poukazem na dřívější soudní verdikty Mafra zatím zachová.

Mladá fronta DNES, logo Foto: Jaroslav Sýbek / MAFRA /, Profimedia.cz
Ochranná známka Mladá fronta DNES neplatí, Mafra s verdiktem úřadu nesouhlasí

Společnosti Mladá fronta, za kterou stojí podnikatel František Savov, vadí název deníku Mladá fronta Dnes dlouhodobě. V pondělí oznámila, že rozhodnutím šéfa ÚPV byla ochranná známka Mladá fronta DNES zneplatněna zpětně, tedy jako by neexistovala od samého počátku. "Škodu způsobenou dlouhodobým nekorektním užíváním neplatné ochranné známky v řádech stovek miliónů budeme nyní po společnosti Mafra vyžadovat," uvedl generální ředitel vydavatelství Mladá fronta David Hurta.

Mafra považuje řízení, v němž bylo rozhodnutí o zneplatnění ochranné známky vydáno, za nestandardní. Mafra proto proti rozhodnutí podá žalobu k Městskému soudu v Praze, uvedl člen představenstva Mafry Roman Latuske. "Naše společnost zdůrazňuje, že předmětné rozhodnutí se nijak nedotýká práva naší společnosti k užívání názvu deníku Mladá fronta DNES, jak vyplývá z předchozích soudních rozhodnutí, včetně rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky," dodal Latuske.

Mafra také upozornila, že ochranná známka byla vymazána po více jak 20 letech jejího užívání. "Ostatně samotný Úřad průmyslového vlastnictví naši ochrannou známku v roce 1994 do rejstříku zapsal," podotkl Latuske. Nynější rozhodnutí bylo podle něj formálně vydáno k návrhu společnosti EUROPEAN FINANCIAL SERVICES, Ltd., která je akcionářem Mladé fronty.

V soudních sporech mezi vydavatelstvími Mafra a Mladá fronta naposledy Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost akciové společnosti Mladá fronta kvůli údajné nekalé soutěži ze strany Mafry. V ústavní stížnosti Mladá fronta znovu poukazovala na zaměnitelnost obchodních značek a ochranných známek. ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Není Mladá fronta jako Mladá fronta

Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešní MfD tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného.

Mladá fronta, a.s. vydává ekonomický deník Mladá fronta E15, týdeník Euro a řadu dalších společenských, odborných, dětských či zdravotnických časopisů. Působí také na internetu a na knižním trhu.

Mafra patří k největším mediálním skupinám v Česku. Kromě Mladé fronty Dnes vydává také deníky Lidové noviny a Metro, provozuje rozhlasové stanice Expresradio a Classic FM, hudební televizi Óčko a řadu internetových projektů. Letos Mafru koupila od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků