Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Obyvatel Česka přibývá, ovšem kvůli cizincům

Za prvních devět měsíců letošního roku se počet obyvatel České republiky zvýšil o 15 800 na 10,548 miliónu osob. Na tomto přírůstku se podepsala především zahraniční migrace, dětí se totiž narodilo meziročně méně. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Obyvatel Česka přibývá, ovšem kvůli cizincům

Za letošní tři čtvrtletí se narodilo živě 83 300 dětí, což je o 5700 méně než ve stejném období předchozího roku. „Nejčastějšími rodičkami byly ženy ve věku 30 až 32 let, mezi prvorodičkami jich bylo nejvíce 28 a 29letých,“ informoval ČSÚ s tím, že se zvýšil podíl dětí narozených mimo manželství.

Konalo se i méně svateb. Lidé jich uzavřeli 37 600, což je v porovnání se stejným obdobím loňska o 2400 méně. „Jde o další úbytek uzavíraných manželství, který bude velmi pravděpodobně pokračovat i nadále, neboť početně silné generace narozených v sedmdesátých letech již věk vyšší sňatečnosti překročily,“ připomíná ČSÚ. Lidé se ovšem i méně rozváděli.

Foto: ČTK

Počet zemřelých dosáhl počtu 78 400, což je meziročně o 1100 méně. Základní příčinou úmrtí byly nemoci oběhové soustavy, následované nádorovými onemocněními a nemocemi dýchací soustavy.

Zahraniční migrací přibylo za letošních devět měsíců celkem 10 900 osob oproti 11 200 v loňském roce. Nejvíce cizinců do Česka dorazilo ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska. Ke konci září tak bylo registrováno v ČR 408 036 cizinců s povoleným pobytem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků