Hlavní obsah
Logo ratingové agentury Standard & Poor's Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Obavy o stabilitu Řecka vedly ke zhoršení úvěrového ratingu

Obavy investorů o finanční stabilitu Řecka a tamních bank se odrazily v úvěrovém hodnocení země. Mezinárodní agentura Standard & Poor's (S&P) mu v pátek zhoršila úvěrový rating o jeden stupeň na známku B minus. Atény tak spadly hlouběji do spekulativní kategorie. Neúspěch jednání o změně úvěrových podmínek s mezinárodními věřiteli by podle S&P mohl vést i k odchodu Řecka z eurozóny.

Logo ratingové agentury Standard & Poor's Foto: Brendan Mcdermid, Reuters
Obavy o stabilitu Řecka vedly ke zhoršení úvěrového ratingu

Zhoršení ratingu odráží podle agentury to, že "tlak omezené likvidity na řecké banky a ekonomiku zužuje časový rámec, během něhož může nová vláda dosáhnout dohody s oficiálními věřiteli".

Omezený objem hotovosti, který má nová vláda k dispozici spolu s blížícími se termíny splatnosti dluhů vůči mezinárodním věřitelům, "omezují její vyjednávací možnosti", dodala S&P podle agentury AP.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Delší jednání s věřiteli by podle S&P mohlo vést k ohrožení finanční stability v zemi v podobě stahování vkladů z bank. "V nejhorším případě by to vedlo k uvalení limitů na pohyb kapitálu a ke ztrátě přístupu k financím od věřitele poslední instance (Evropské centrální banky), což by mohlo vyústit v odchod Řecka z hospodářské a měnové unie," sdělila S&P.

V řeckých volbách před necelými dvěma týdny drtivě vyhrála radikálně levicová strana SYRIZA, která se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí.

Její vláda nyní jedná se zeměmi eurozóny o změnách podmínek záchranného programu a požaduje zmírnění dluhové zátěže. Řecko má dluh v celkové sumě kolem 320 miliard eur (8,9 biliónu Kč), což představuje asi 170 procent ročního výkonu ekonomiky.

Režim sledování

S&P přitom loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B. Ocenila tím plnění úsporných opatření předešlou vládou a oživování řecké ekonomiky.

Agentura v pátek ponechala řecký rating v režimu sledování s výhledem na další snížení a sdělila, že chce tento prozatímní stav definitivně vyřešit do 13. března. S&P signalizovala možné snížení ratingu už na konci ledna, kdy upozornila, že poslední údaje z Řecka nevypadají dobře a signalizují zhoršující se rozpočtovou výkonnost této silně zadlužené země.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Výměnou za podstatné úspory a reformy se dohodlo na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků