Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama hovoří o ekonomice na půdě Georgetown University ve Washingtonu Foto: Larry Downing, Reuters

Obama: Ekonomika dělá pokroky, ale stále není z nejhoršího venku

Americká ekonomika sice dělá pokroky, stále však nemá to nejhorší za sebou. Uvedl to v úterním projevu americký prezident Barack Obama. Současně varoval, že očekává další nárůst počtu nezaměstnaných i zabavování domů kvůli nesplácení hypoték.

Americký prezident Barack Obama hovoří o ekonomice na půdě Georgetown University ve Washingtonu Foto: Larry Downing, Reuters
Obama: Ekonomika dělá pokroky, ale stále není z nejhoršího venku

K prvním signálům zlepšování ekonomické situace podle něj přispívají balík pomoci v objemu 787 miliard dolarů (15,8 biliónu Kč), kroky k rekapitalizaci bank a oživení úvěrových trhů, stabilizace trhu s bydlením a podpora problémovému automobilovému průmyslu. Upozornil, že školy i policie zrušily své plány na propouštění, nové zaměstnance najímají firmy zabývající se čistou energií a stavebnictvím a majitelům domů se daří refinancovat úvěry za nižší úrokové sazby.

Podle Obamy je nyní důležité ochránit banky a zajistit jim potřebný kapitál, aby obnovily úvěrování. Avšak není zastáncem převzetí bank, protože by to byl pouze velký náklad pro daňové poplatníky a dále by to nahlodalo již tak křehkou důvěru v banky. Přislíbil však bankám pomoc, pokud budou potřebovat kapitál, a nebudou si ho schopné obstarat soukromou cestou.

Vláda by také za několik týdnů měla zhodnotit pomoc pro problémové automobilky Chrysler a General Motors. Prezident doufá, že Chrysleru se podaří najít vhodného obchodního partnera a GM vytvoří podnikatelský plán, který mu pomůže vrátit se zpátky k zisku.

V americké ekonomice zaniklo minulý měsíc 663 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti stoupla na 8,5 procenta, nejvýše za 25 let. Hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku klesl o 6,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od prvního čtvrtletí 1982, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků