Hlavní obsah
Vjezd do tunelu Blanka Foto: Jan Handrejch, Právo

O tunel Blanka se ČKD Praha DIZ starat nebude, vypověděla smlouvu

Společnost ČKD Praha DIZ se nebude dál starat o tunel Blanka, který je ve zkušebním provozu. Kvůli nezaplaceným pohledávkám firma Praze vypověděla smlouvu, řekl v pondělí generální ředitel společnosti Robert Wolf.

Vjezd do tunelu Blanka Foto: Jan Handrejch, Právo
O tunel Blanka se ČKD Praha DIZ starat nebude, vypověděla smlouvu

Společnost ČKD Praha DIZ se u arbitrážního soudu domáhá zaplacení více než 779 miliónů korun.

Spor mezi městem a firmou se týká technologické části stavby tunelu Blanka. Žalobu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení.

Firmu, která patří miliardáři Petru Speychalovi, vyšetřuje specializovaný finanční úřad, takzvaná daňová Kobra. V polovině května v jejím sídle zasahovala protikorupční policie. Podle Lidových novin dluží na daních 791 miliónů korun. [celá zpráva]

Provoz zajistí TSK

Provoz tunelu Blanka bude zajišťovat městská Technická správa komunikací (TSK), řekl v reakci náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Hlavní město na tom prý pracuje několik týdnů.

Tunel Blanka byl otevřen po řadě odkladů loni v září, celkem vyšla stavba na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než se původně plánovalo. ČKD Praha DIZ měla na starosti technologickou část stavby, včetně kabelů, které nevydržely přívalové deště, a firma je musela měnit. [celá zpráva]

Kvůli Blance se v minulosti odehrály už dvě arbitráže, obě Praha prohrála. Se stavební společností Metrostav šlo o miliardové částky, s firmou IDS o stovky miliónů. Jako další žádá po Praze 263 miliónů korun společnost Inženýrink dopravních staveb (IDS). Firmy argumentují tím, že se jim zvýšily náklady s ohledem na průtahy kolem dokončení tunelu.

Související téma:

BEZ KOMENTÁŘE: V tunelu Blanka se změnila rychlost

Foto: Novinky

Šestikilometrovým tunelovým komplexem každý den projede v průměru asi 60 tisíc aut. Z údajů z konce loňského roku vyplývá, že Blankou od jejího otevření projelo více než 4,3 miliónu aut. Doprava se po otevření tunelu zhoršila v Dejvicích a v Břevnově a na příjezdu od Strakonic.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků