Hlavní obsah
Slovenská jaderná elektrárna Mochovce Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

O Slovenské elektrárny mají vedle ČEZu zájem i Maďaři

Společnost Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarský energetický podnik MVM Group předložily společnou nezávaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě.

Slovenská jaderná elektrárna Mochovce Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
O Slovenské elektrárny mají vedle ČEZu zájem i Maďaři

Zájem o podíl 66 procent v SE má také česká energetická společnost ČEZ.

Partnerství se společností SE může zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu a elektrické energie ve střední i východní Evropě, uvedly Slovnaft a MVM ve společném prohlášení. Případné spojení by prý mohlo otevřít i nové možnosti vývozu elektřiny na jihoevropské trhy.

MVM Group je maďarskou státní elektrárenskou firmou, která se zabývá výrobou, distribucí a velkoobchodním prodejem elektřiny. Pomocí případného partnerství v SE chce rozšířit své portfolio v oblasti střední a východní Evropy.

Slovnaft, který je součástí maďarské skupiny MOL, je provozovatelem největší sítě čerpacích stanic na Slovensku.

ČEZ chce detaily kolem dostavby Mochovců

Největší česká energetická firma ČEZ, ve které drží většinu stát, ve středu poslala Enelu dopis, ve kterém vyjádřila o SE zájem, informovala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ zároveň chce detailní analýzu a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo této elektrárny ČEZ zájem o Slovenské elektrárne dlouho zvažoval.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v říjnovém rozhovoru pro agenturu Reuters dokonce uvedl, že nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce zmařit celý plán prodeje SE. Už tehdy zdůraznil, že Enel a slovenský stát, kterému patří zbývajících 34 procent ve SE, by měly tato rizika před prodejem vyřešit.

Fico záruky neplánuje

Slovenská vláda podle dosavadních informací žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Podle slovenského premiéra Roberta Fica, o tom, že by stát garantoval výkupní cenu z rozšířených jaderných elektráren, nemůže být řeč. "To je obrovské riziko. Toto vůbec není cesta," řekl v neděli v České televizi.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být hotové v letech 2012 až 2013. Šéf dostavby elektrárny ale v říjnu slovenským novinářům řekl, že bloky budou uvedeny do komerčního provozu postupně až v letech 2016 až 2017.

Podle informací ČTK chtěl mít Enel do čtvrtka seznam zájemců, kteří se o Slovenské elektrárne zajímají. Další z českých potenciálních uchazečů, o kterých se hovořilo, Energetický a průmyslový holding (EPH) ve čtvrtek podání nabídky komentovat nechtěl. "Bez komentáře," sdělil ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Slovenské elektrárne provozují jaderné, vodní a uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 5,7 GW, které loni vyrobily 22,8 TWh elektrické energie a vykázaly čistý zisk ve výši 356 miliónů eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků