Hlavní obsah

Nomura hrozí Česku další arbitráží

Japonská investiční banka Nomura, která se soudí s Českou republikou v Londýně kvůli pádu bývalé Investiční a Poštovní banky (IPB) o desítky miliard korun, zvažuje zahájit další rozhodčí řízení proti státu.

Nomura hrozí Česku další arbitráží

"Zástupci vlády činí nátlak na policejní orgány, aby vznesly nová trestní obvinění proti dalším zaměstnancům Nomury v souvislosti s vyšetřováním tzv. "kauzy České pivo". Toto vyšetřování začalo již v září 2000 jako reakce státu na to, že Nomura v arbitrážním řízení obvinila ČR z porušení mezinárodní dohody o ochraně investic," sdělil mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský.

Bezprostředně tak reagoval na nové informace, že policie se chystá obvinit ze zneužívání informací v obchodním styku dva vysoké manažery českého zastoupení Nomury Randalla Dillarda a Davida Thirska. Již v prosinci byl obviněn další manažer japonské banky Eduard Onderka.

"Pokud bude zneužívání státních pravomocí pokračovat, může to mít za následek zvýšení požadavků na odškodné ve stávající arbitráži (v londýnské arbitráži chce Nomura po státu 40 miliard korun), popřípadě i další žaloby na ČR pro porušování bilaterálních smluv o ochraně investic," pohrozil Hrabovský.

Vláda: je to nátlak na policii

Vláda jakékoli vyvíjení nátlaku na policii odmítla. Pan Hrabovský prokazuje katastrofální znalost českého právního systému, kde orgány činné v trestním řízení musí konat nezávisle. Nátlak na ně není možný," řekl Právu vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. Dokladem nezávislosti české policie je podle něj i skutečnost, že policisté v poslední době obvinili také několik vysokých státních úředníků.

V kauze České pivo jde velmi zjednodušeně o to, že si Nomura podle policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Nákupy akcií IPB i Prazdroje se přitom uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Podle policie se tak Nomura tímto krokem neoprávněně obohatila o více než sedm miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků