Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

NKÚ: Ministerstvo práce přestřelilo o tři čtvrtě miliardy u IT zakázek

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ podal také dvě trestní oznámení. Oznámil to v pondělí.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
NKÚ: Ministerstvo práce přestřelilo o tři čtvrtě miliardy u IT zakázek

Ministerstvo si je minulých nedostatků vědomo a řeší je, reagovala na výsledek kontroly mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) považuje spuštění nových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu z hlavních priorit. Pochybení se podle ministryně týkala let 2013 až 2017, tedy před jejím nástupem do funkce.

„Kontrola odhalila velké množství zásadních pochybení – šlo například o nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů pro výplatu dávek, problémy týkající se veřejných zakázek a smluv nebo využívání externích firem,” uvedl NKÚ.

Kontrola NKÚ se zaměřovala především na období od ledna 2013 do února 2018. Koncem loňského listopadu MPSV prodloužilo smlouvu se společností OKsystem na další dva roky. Prodloužení kontraktu na informační systém pro vyplácení dávek vyjde podle Maláčové zhruba na miliardu korun.

MPSV je závislé na externích dodavatelích

Ministerstvo podle úřadu fakticky zůstalo závislé na externích dodavatelích informačních služeb.

MPSV se od roku 2011 snažilo změnit dodavatele čtyř informačních systémů mimo jiné proto, aby se zbavilo závislosti na jediné firmě. Noví dodavatelé měli vzejít z otevřeného výběrového řízení.

Ministerstvo ale nestihlo systémy soutěžit znovu, a v roce 2016 proto uzavřelo navazující smlouvu se stejným dodavatelem, čímž se vyhnulo nutnosti vyhlásit otevřenou soutěž.

Resort tak podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun.

Česko podle NKÚ platí o 30 milionů více

Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje podle kontrolorů nehospodárné výdaje pro státní rozpočet. „Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu,” dodal NKÚ.

Problémy provázely i služby systémové integrace. Podle NKÚ se tím ministerstvo dopustilo porušení rozpočtové kázně za více než 172 milionů korun.

Další nedostatky se týkaly například konzultačních a externích služeb v hodnotě 8,5 milionu korun, které MPSV zadávalo opět bez soutěže. Pokud by na strategii pracoval stejný počet zaměstnanců ministerstva, vyšla by podle kontrolorů přibližně na 1,1 milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků